Kineska vojska mogla bi uvesti zonu zabrane letova kako bi sprečila Nensi Pelosi da poseti Tajvan
Poseta predsednice Predstavničkog doma američkog Kongresa Tajvanu, Nensi Pelosi, može dovesti do nepredviđenog rizika od vojnog sukoba između kineskih i američkih oružanih snaga, a Peking je spreman da uvede zonu zabrane letova ili ograničenu plovidbu u Tajvanskom moreuzu kako bi osujetio posetu, objavio je u sredu South China Morning Post.
Pelosi navodno planira put na Tajvan u narednim nedeljama, što je izazvalo ozbiljnu zabrinutost Pekinga. Kina je više puta kritikovala Sjedinjene Države zbog održavanja zvaničnih kontakata sa Tajvanom, rekavši da takve akcije narušavaju suverenitet i teritorijalni integritet Kine i izazivaju nestabilnost u regionu.
List je citirao vojne stručnjake koji smatraju da će Pelosi, ukoliko nastavi da insistira na poseti Tajvanu, naterati Peking da učini sve da je spreči da otputuje na ostrvo, koristeći diplomatska, ekonomska, pa čak i vojna sredstva.
„Plan Pelosijeve da poseti Tajvan povećava rizik od vojnog sukoba između PLA [Kineske narodnooslobodilačke armije] i američke vojske zbog pitanja Tajvana, pošto je današnja kopnena Kina toliko različita od one sredinom 1990-ih“, rekao je kineski pomorski stručnjak Li Jie.
On se osvrnuo na treću krizu u Tajvanskom moreuzu 1995-1996. godine kada je Vašington poslao dve udarne grupe nosača aviona u region pokušavajući da spreče PLA da svoje raketne vežbe pretvori u stvarnu invaziju na Tajvan. Li je dodao da je američka vojska izjavila da bi mogla da rasporedi nosače aviona za pratnju Pelosijeve ako je potrebno, ali kineska vojska već ima dva nosača aviona u službi, pa bi bilo previše rizično za bilo koju stranu da rasporedi takve brodove u plovnim putevima.
U međuvremenu, Ni Leksiong, profesor na Šangajskom univerzitetu političkih nauka i prava, rekao je da je sužavanje vojnog i tehničkog jaza između Pekinga i Vašingtona učinilo kineske vlasti asertivnijim i manje tolerantnim na provokacije i izazove iz Sjedinjenih Država.
„Peking ima ogromna sredstva da natera Pelosi da odustane od svog plana. Što se tiče vojnih opcija, na primer, PLA bi mogla da objavi zonu zabrane letova i zonu ograničene navigacije za vojne vežbe u blizini Tajvanskog moreuza, primoravajući Pelosijinu letelicu da skrene ako ona insistira da poseti Tajvan“, rekao je Ni. Istovremeno, Ni pretpostavlja da Peking i dalje radije koristi diplomatske alate kako bi ubedio SAD da otkažu Pelosijino putovanje.
„Na primer, Peking bi mogao da igra na kartu Rusije, radeći nešto što se SAD ne dopada, pošto Kina i dalje odbija da prati međunarodne sankcije zbog specijalne operacije Moskve u Ukrajini“, dodao je on.
Vojni izvor je za novine rekao pod uslovom anonimnosti da bi poseta Nensi Pelosi mogla da se poklopi sa godišnjicom osnivanja PLA 1. avgusta. Tom prilikom kineska vojska bi mogla da organizuje velike vojne vežbe u Tajvanskom moreuzu, uključujući veliki broj ratnih brodova i aviona. Prema njegovom mišljenju, kineska vojska će biti aktivnija u patroliranju u Tajvanskom moreuzu i kod istočne obale Tajvana, jer bi SAD mogle pokušati da dovedu Pelosi ratnim brodom iz američke pomorske baze na Okinavi.
Nulta Tačka/InfoWars