U INTERPOLOVOJ GLOBALNOJ OPERACIJI UHAPŠENO 286 OSOBA POVEZANIH SA TRGOVINOM LJUDI I ŠVERCOM MIGRANATA
Lion/Francuska
Policija je spasila 430 žrtava trgovine ljudima i identifikovala 4.000 iregularnih migranata iz 74 zemlje
Kriminalne grupe koje stoje iza trgovine ljudima i krijumčarenja migranata teško su pogođene u operaciji koju je koordinirao INTERPOL, a 286 osumnjičenih je uhapšeno širom sveta.
Službenici zakona iz 47 zemalja učestvovali su u operaciji Liberterra (5. – 9. jula), izvršivši oko 500.000 inspekcija na kontrolnim punktovima i aerodromima, kao i na žarištima identifikovanim obaveštajnim podacima i istragama.
Vlasti su spasile oko 430 žrtava trgovine ljudima i identifikovale 4.000 iregularnih migranata poreklom iz 74 različite zemlje. Mnogi od njih su zahtevali medicinsku, psihološku i stambenu pomoć i zbrinuti su u zaštitne službe.
Pored toga, pokrenuto je 60 novih istraga. Lažni ili ukradeni lični dokumenti ostaju zlatna karta za pomaganje ljudima u ilegalnom prelaženju granica, sa tim što su takvi dokumenti zaplenjeni na svim kontinentima. Prvog dana operacije, vlasti u Tanzaniji uhapsile su ugandskog vozača autobusa koji je iz Kampale u Dar Es Salaam nosio kutiju od 169 falsifikovanih pasoša.
„Operacija Liberterra predstavlja petodnevni snimak globalne situacije trgovine ljudima i krijumčarenja i kako se multinacionalne, visokoorganizovane kriminalne mreže fokusiraju samo na jedno: profit“, rekao je generalni sekretar INTERPOL-a Jurgen Stock.
„Sa demontirane 22 kriminalne grupe, to takođe pokazuje šta može da postigne koordinirana, globalna akcija sprovođenja zakona.“
Kriminalne grupe rasturene širom sveta
Uključeni su detalji operacije:
– Alžirske vlasti rasturile su krijumčarsku grupu koja se fokusirala na pomorske puteve do evropskih obala.
– Kolumbija je demontirala dve različite kriminalne organizacije, izvršivši 22 hapšenja. Dok je jedna grupa bila posvećena krijumčarenju migranata u SAD, druga grupa se fokusirala na dovođenje kubanskih i haićanskih migranata iz Ekvadora u Kolumbiju. Pored toga, uhapšena su dva subjekta INTERPOL Red Notices koje je Španija tražila zbog trgovine ljudima na međunarodnom nivou.
– Vlasti Ekvadora uhapsile su 8 osumnjičenih koji su krijumčarili migrante u SAD koristeći legitimnu turističku agenciju kao pokriće za rezervaciju letova preko Meksika.
– Službenici u Gani presreli su dva owsumnjičena nigerijca koji su optuženih za vođenje lanca trgovine ljudima između Gane, Toga, Benina i Nigerije.
– Šest članova organizovane kriminalne grupe uhapšeno je u severnoj Makedoniji. Lider je sarađivao sa saradnicima na Bliskom istoku na krijumčarenju migranata iz Avganistana, Bangladeša, Pakistana i Sirije u Grčku.
– Vlasti u Sudanu spasile su 253 žrtve trgovine ljudima, uhapsivši 32 osumnjičena.
– Rastavljena je organizovana kriminalna grupa sa sedištem u Španiji koja je švercovala migrante morem iz Alžira na špansku obalu.
Iskorišćavanje najugroženijih
Sa krijumčarima usredsređenim samo na profit, olakšali su prolazak migrantima sa malo ili nimalo obzira na njihovu sigurnost i dobrobit.
Hrvatska i Nikaragva prijavile su smrtonosne saobraćajne nesreće kada su krijumčari pokušali da izbegnu provere na putu. Migranti u Sloveniji su morali putovati unutar kućica za pse. U Grčkoj su migranti prijavili da plaćaju po 2.000 EUR za četvorosatno putovanje automobilom širom zemlje. Obalna straža Tunisa spasila je 69 migranata iz 11 različitih afričkih zemalja nakon što su sa njihovog broda primili poziv u pomoć.
Vlasti su takođe spasile izvestan broj maloletnih žrtava trgovine ljudima tokom akcije. U Libanu je ispitano sedam mladih devojaka u vezi sa međunarodnim lancem seksualne eksploatacije i trgovine ljudima. Maloletne žrtve u Venecueli izvestile su da su prinuđene na seksualno iskorišćavanje pretnjama trgovcima ljudima.
Zemlje članice su iskoristile priliku za podizanje svesti, uključujući i UAE gde je pokrenuta kampanja u regrutnim centrima za domaće radnike.
Ovu zajedničku operaciju podržali su brojni partneri:
Međunarodna organizacija za migracije, Kancelarija Ujedinjenih nacija za drogu i kriminal i Europol.
Operacija je izvedena pod pokroviteljstvom projekta Flivai, koji su finansirali Norveška, ROCK (Regionalni operativni centar za podršku Kartumskom procesu i Inicijativa Afričke unije-Rog Afrike) i INTERPOL fondacija za sigurniji svet.
Zemlje učesnice:
Alžir, Austrija, Belgija, Bosna i Hercegovina, Brazil, Čile, Kolumbija, Kostarika, Hrvatska, Kurasao, Dominikanska Republika, Ekvador, El Salvador, Gana, Grčka, Gvatemala, Haiti, Honduras, Irak, Kenija, Liban, Meksiko, Maroko , Nikaragva, Severna Makedonija, Oman, Pakistan, Panama, Peru, Portugalija, Katar, Saudijska Arabija, Srbija, Slovenija, Španija, Sudan, Sirija, Tanzanija, Tunis, Turska, Uganda, Ujedinjeni Arapski Emirati, Ujedinjeno Kraljevstvo, Sjedinjene Države, Venecuela , Vijetnam i Zimbabve.
Nulta Tačka/INTERPOL