The Economist: Rat sankcijama protiv Rusije ne ide onako kako je planirano
Oštre sankcije koje je Zapad uveo Rusiji zbog sukoba u Ukrajini do sada nisu mogle da donesu željeni rezultat, priznao je magazin Ekonomist, dodajući da strategija ima „nedostatke“.
„Zabrinjavajuće je to što rat sa sankcijama za sada ne ide onako kako se očekivalo“ , navela je britanska publikacija u svom članku u četvrtak, insistirajući da je efikasnost ekonomskih ograničenja Moskvi „ključna za ishod rata u Ukrajini“.
„Ruski BDP će se smanjiti za 6% u 2022. godini, smatra MMF, mnogo manje od pada od 15% koji su mnogi očekivali u martu… Prodaja energije će ove godine generisati suficit na tekućem računu od 265 milijardi dolara, drugi najveći u svetu posle Kine. Nakon krize, finansijski sistem Rusije se stabilizovao i zemlja pronalazi nove dobavljače za deo uvoza, uključujući i Kinu“ , ističe se u saopštenju.
Istovremeno, energetska kriza, koju je isprovocirao rat sa sankcijama, „mogla bi da izazove recesiju“ u Evropi, gde su cene gasa ove nedelje porasle za još 20 odsto, navodi britanski magazin.
Evropljani će plakati- Luciferi iz Davosa žele od 2030 da „GAJE LJUDE“
Sve ovo znači da se očekivani „nokaut udarac [od ograničavanja Rusije] nije materijalizovao“, rekao je Ekonomist.
„Unipolarni trenutak iz 1990-ih, kada je američka nadmoć bila neosporna, odavno je nestao, a apetit Zapada da koristi vojnu silu je oslabio od ratova u Iraku i Avganistanu“ , priznaje se.
Ekonomska ograničenja „izgledala su“ kao novo sredstvo koje bi omogućilo SAD, EU i njihovim saveznicima da projektuju svoju moć na globalnom nivou, ali je sukob u Ukrajini otkrio da „oružje sankcija ima nedostatke“ , navodi se u saopštenju.
Jedna od tih mana je „vremensko kašnjenje“ , nastavio je časopis. Na primer, „za blokiranje pristupa [Rusiji] tehnologiji koju Zapad monopolizuje potrebne su godine , dodaje se.
The Economist je sugerisao da bi izolacija od zapadnih tržišta mogla samo da „prouzrokuje pustoš u Rusiji… u periodu od tri do pet godina“.
„Najveća mana [sankcija] je to što potpuni ili delimični embargo ne sprovodi više od 100 zemalja sa 40% svetskog BDP-a“ , insistirala je agencija. „Globalizovana ekonomija je dobra u prilagođavanju šokovima i prilikama, posebno zato što većina zemalja nema želju da sprovodi zapadnu politiku.
S obzirom na to da ekonomska ograničenja ne uspevaju da osakate rusku ekonomiju, trebalo bi da „odbacimo sve iluzije da sankcije Zapadu nude jeftin i asimetričan način da se suoči sa Kinom“ ako odluči da upotrebi silu protiv Tajvana, upozorio je The Economist.