Tviter i Meta ugasili veštačke naloge koji su korišćeni za amerikanizaciju ostatka sveta
Neki od suspendovanih naloga na društvenim mrežama postavljeni su pre skoro pet godina, koristeći taktike kao što je stvaranje lažnih ličnosti korišćenjem veštački generisanih slika. Navodno su kampanje vođene na više platformi kako bi se ciljala publika na Bliskom istoku i centralnoj Aziji na više jezika.
Tviter i Meta ugasili su desetine naloga koji su bili povezani sa prikrivenom proameričkom propagandnom kampanjom, tvrde istraživači iz analitičke firme Graphika za društvene mreže i Stenfordske internet opservatorije (SIO).
Mreža naloga koja se preklapa koristila je taktike kao što je stvaranje lažnih ličnosti korišćenjem veštački generisanih slika. Navodno su kampanje vođene na više platformi kako bi se ciljala publika na Bliskom istoku i u Centralnoj Aziji na stranim jezicima.
Nalozi postavljeni na platformama društvenih medija u vlasništvu Tvitera i Meta, uključujući Tviter, Fejsbuk, Instagram i pet drugih, uklonjeni su u julu i avgustu 2022, rekli su stručnjaci u svom izveštaju.
Dva tehnološka giganta su izjavila da su nalozi uklonjeni zbog kršenja uslova usluge njihovih platformi. Prema Tviteru, oni su prekršili njegovu politiku o „manipulaciji platformom i spamu“. Meta je rekla da su sredstva na njenim platformama bila uključena u „koordinisano neautentično ponašanje“. Nakon uklanjanja naloga, platforme su dale delove aktivnosti Grafiki i Internet opservatoriji Stanford radi naknadne analize.
Isplivalo pismo koje je VUČIĆ dobio od EU zbog otkazivanja prajda
„Operacije uticaja“
„Obmanjujuće taktike“ su korišćene protiv korisnika na Bliskom istoku i u Aziji i predstavljale su „najobimniji slučaj prikrivenih prozapadnih uticaja na društvene medije koji su do sada pregledali i analizirali istraživači otvorenog koda“.
Još uvek nije jasno ko stoji iza propagandne operacije koja je širila prozapadne perspektive o međunarodnoj politici.
Tviter je identifikovao SAD i Veliku Britaniju kao „pretpostavljene zemlje porekla“, naveli su istraživači. U međuvremenu, Meta, koja je vlasnik Fejsbuka i Instagrama, tvrdila je da su SAD „zemlja porekla“. Prema Meti, ovo je bio prvi put da je uklonila mrežu uticaja fokusiranu na inostranstvo koja promoviše Sjedinjene Države.
„Nemamo potrebne informacije da ovu aktivnost pripišemo jednoj zemlji ili organizaciji. Ono što je jasno je da je ta aktivnost usmerena na dalje interese Zapada, uključujući one SAD i saveznika“, citira SIO, a preneo je Bi-Bi-Si.
Izveštaj je otkrio da su, u skladu sa sofisticiranom šemom, neki nalozi postavljeni pre više od pet godina ciljali korisnike u različitim regionima koji koriste više jezika. Dok su neki lažni nalozi pokušavali da pokrenu kampanje sa hashtagovima, drugi su pokušavali da se predstavljaju kao nezavisne medijske organizacije.
Istraživači opisuju kako je jedna kampanja koja je ciljala korisnike u centralnoj Aziji hvalila američku pomoć koja se navodno usmeravala u region, dok je osuđivala Rusiju zbog navodnog učešća u „imperijalističkim ratovima“ širom afričkog kontinenta i u Siriji.
Štaviše, usred tekuće specijalne vojne operacije Moskve u Ukrajini, lažni nalozi okrivljuju Rusiju za navodnu smrt civila u Ukrajini – nešto što je Kremlj više puta negirao kao propagandu koju su pokrenuli kijevski režim i njegovi saveznici na Zapadu.
Neki nalozi su ciljali na korisnike u Iranu, kritikujući iranske vlasti i nedostatak prava žena u Islamskoj republici.
Prema rečima potpredsednika obaveštajne službe kompanije Graphika, Džeka Stabsa, ukupna efikasnost kampanje je bila ograničena, a većina pregledanih postova i tvitova „dobila je samo nekoliko lajkova ili retvitova“.
„Podaci pokazuju ograničenja korišćenja neautentičnih taktika za generisanje angažmana i izgradnju uticaja na mreži“, primetili su istraživači.
Komentarišući izveštaj, Patrick Rider, sekretar za štampu Pentagona, rekao je u izjavi da će američko ministarstvo odbrane „razmotriti i proceniti sve informacije koje Facebook pruži”.
Nulta Tačka/SputnikNews