Kvantno računarstvo važno koliko i atomska bomba
Kineski tehnološki gigant Baidu razvija sopstveni kvantni računar kako bi se takmičio sa Sjedinjenim Državama u trci ka obradi informacija sledeće generacije. Računar ne nadmašuje konkurente koji se trenutno razvijaju u Americi, ali, prema rečima jednog stručnjaka, signalizira jaku konkurenciju u pogledu budućnosti bezbednosti podataka.
Artur Herman, viši saradnik konzervativnog istraživačkog centra Hudson Institute, rekao je da Baiduov nedavno najavljeni kvantni napor nije uspeo u poređenju sa sličnim naporima kompanija poput Gugla i IBM-a.
„Ovaj kvantni računar koji oni reklamiraju ima samo 10 kubita, a to je prilično mali broj“, rekao je Herman tokom intervjua 29. avgusta u programu „Kina u fokusu“ na NTD-u, sestrinskom medijskom izdanju The Epoch Times-a.
MARIO ZNA i IVICA BOŽIĆ- Vučić planira da izazove NEREDE- Sve je smišljeno da SE NAROD ZAUSTAVI
„Guglov kvantni računar Sycamore ima 60 Plus kubita. IBM-ov ima više od 70 kubita”.
Kvantni bit, ili kubit, je osnovna jedinica kvantne informacije koju koriste kvantni računari. Dok tradicionalni procesori koriste regularne bitove, koji se mogu uključiti ili isključiti za kreiranje binarnog koda, kubiti se mogu uključiti, isključiti ili oboje uključiti i isključiti istovremeno u fenomenu poznatom kao superpozicija.
Postojanje ovog trećeg stanja omogućiće kvantnim procesorima, teoretski, da postignu mnogo veće brzine obrade od svojih tradicionalnih kolega.
Tramp odgovorio Bajdenu na tvrdnje da je ekstremista: Mora da je lud ili u odmakloj fazi demencije
Vlade i kompanije stoga žure da razviju kvantno računarstvo kako bi prvi postigli dominaciju podataka, jer bi takve velike brzine obrade mogle omogućiti masovno dešifrovanje trenutnih bezbednosnih mera. Međutim, stvarne primene tehnologije su još uvek veoma ograničene.
Herman, koji vodi Inicijativu kvantne alijanse Instituta Hudson, rekao je da ta ograničena korisnost sada opovrgava implikacije kvantne tehnologije koje menjaju svet. Štaviše, rekao je on, trka ka revolucionarnim kvantnim sposobnostima mogla bi u svakom trenutku da dovede do proboja.
„Postoji previše naznaka da će sa jednim ili dva velika proboja, na konceptualnom nivou ili na inženjerskom nivou, odjednom proces potrajati mnogo kraće nego što su čak i stručnjaci želeli da predvide“, rekao je Herman.
„Biće lako za takav uređaj da dešifruje sve postojeće javne sisteme za šifrovanje. Drugim rečima, takav uređaj će moći da izbriše bilo koju vrstu enkripcije koja trenutno postoji kako bi izvukla bilo koju vrstu podataka, poverljivih ili na drugi način, kojima želi da dobije pristup”.
Ta moguća sposobnost je ono što ovu tehnologiju čini tako cenjenom među nacijama sveta i zašto se Sjedinjene Države i Kina takmiče da je primene pre drugih.
„U ovom trenutku, to nije ništa o čemu zaista moramo da brinemo“, rekao je Herman. „To je pokazatelj da su Sjedinjene Države … [još] mnogo ispred u trci ka razvoju kvantnog računara velikih razmera”.
„Činjenica da imamo prednost ne znači nužno da ćemo pobediti“, dodao je Herman. „To je kao zec i kornjača. Mi smo kao zec, jurili smo napred… ali Kinezi idu napred ka nama, polako ali sigurno”.
„Važan koliko i projekat Menhetn“
Dok Baiduov nedavno najavljeni kvantni računar ima samo 10 kubita, kompanija tvrdi da je razvila i čip od 36 kubita. IBM je u međuvremenu rekao da se nada da će razviti kvantni računar od 4.000 kubita do 2025. godine.
Sa svoje strane, Herman je rekao da se 10.000 ili više kubita potrebnih da bi pokušaji razbijanja koda zaista počeli, verovatno se neće desiti do negde 2030-ih.
„Ljudi počinju da shvataju da je ono što je izgledalo kao pretnja daleko na horizontu zapravo mnogo bliže nego što smo mislili“, rekao je Herman.
„Ono o čemu govorite je vrhunsko oružje u sajber ratovanju koje bi moglo doći kao rezultat trke u kojoj smo uključeni sa Kinom prema kvantnom kompjuteru”.
Herman je rekao da je nestabilna vremenska linija za razvoj kvantnih tehnologija sledeće generacije jedan od problema. Drugi problem, rekao je, je razvijanje adekvatnih bezbednosnih protokola kada ta tehnologija stigne. Teško je predvideti kako će izgledati kvantni sajber rat, rekao je on.