Ugledni kineski komentator: Stručnjaci za epidemiju moraju da progovore i sve studije treba učiniti transparentnim za javnost
Ugledni kineski komentator Hu Ksiđin rekao je u nedelju da, dok Kina razmišlja o svojoj politici kovida, stručnjaci za epidemiju moraju da progovore i da Kina treba da sprovede sveobuhvatno istraživanje i sve studije učini transparentnim za javnost.
Huov neobičan poziv na kineskim društvenim mrežama na iskrenost i transparentnost doneo mu je 34.000 lajkova na popularnom mikroblogu nalik Tviteru Weibo, kao i iskrene odgovore korisnika interneta na obično strogo kontrolisanom internetu koji su brzo cenzurisali glasove koji su se smatrali rizikom za društvenu stabilnost.
Najviši kineski lideri upozorili su u maju, usred karantina u Šangaju i široko rasprostranjenih ograničenja u kineskoj prestonici Pekingu, da će se boriti protiv bilo kakvog komentara ili radnje koja iskrivljuje, dovodi u sumnju ili odbacuje politiku kovida u zemlji.
Što se tiče budućnosti, Kini su potrebna veoma racionalna istraživanja i proračuni – rekao je Hu, bivši glavni urednik nacionalističkog državnog tabloida Global Times.
Stručnjaci moraju da se izjasne, a država treba da organizuje sveobuhvatne studije i da ih učini transparentnim za javnost: koje su prednosti i mane za naše obične ljude, a koje su sveukupne prednosti i mane za zemlju?
Kina je ove godine značajno pooštrila svoju politiku kovida kako bi obuzdala širenje visoko prenosive varijante Omicron, iako je njen broj smrtnih slučajeva od početka pandemije i dalje nizak, oko 5.226 od subote i kao što su mnoge druge zemlje ukinule stroga ograničenja i naučite da živite sa koronavirusom.
SZO: Ukoliko bogate zemlje odstupe od borbe protiv COVID-a “RUKE ĆE IM BITI KRVAVE”
Protivite se prekomernoj prevenciji epidemije – napisao je jedan korisnik Weibo-a kao odgovor na Huov post.
U ime stavljanja života ljudi na prvo mesto, čitavi gradovi su bili podvrgnuti različitim stepenima izolacije, dok su zaraženi ili sumnjivi slučajevi zatvoreni u objektima ili kod kuće, a lokalno stanovništvo mora da uradi PCR test svaka dva do tri dana ili će im biti zabranjen pristup javnim sadržajima i prostorima.
Ne bojim se što mogu biti zaražen, ali bojim se da me sprečite da se slobodno krećem – rekao je drugi korisnik Weibo-a.
Čak se i Hong Kong pod kontrolom Kine kreće da ukine svoju kontroverznu politiku karantina za kovid za sve dolaske, više od 2 1/2 godine nakon što je prvi put sprovedena, i samo nekoliko nedelja uoči velikog kongresa Komunističke partije u Pekingu sledećeg meseca, kada Očekuje se da će predsednik Si Đinping obezbediti treći mandat kineskog lidera koji je razbio presedan.
Makao takođe planira da ponovo otvori svoje granice za kopnene grupe u novembru, što je kineski specijalni administrativni region iznenadio saopštenjem u subotu.
Narod mora da veruje državi, ali i država mora da veruje u razumevanje naroda – rekao je kineski komentator Hu.
Nulta Tačka/Mediji