Novi Zeland proširuje mrežu nadzora koja je korišćena za lov na tri žene pozitivne na Covid
Mreže za nadzor koje je policija Novog Zelanda koristila za lov na tri žene zaražene Covidom razvijaju se i u drugim delovima zemlje.
Policija je iskoristila sistem nadzora koji vode dve privatne kompanije, omogućavajući im da pristupe hiljadama kamera koje neprestano skeniraju i dokumentuju registarske tablice automobila, čak i kada nisu u vlasništvu kamera.
Policija je prošle nedelje izdala nova pravila o korišćenju kamera za automatsko prepoznavanje registarskih tablica (ANPR).
Policija Novog Zelanda provela je godine zalažući se za razvoj druge privatne mreže od skoro 5000 CCTV kamera u vlasništvu preduzeća, lokalnih samouprava i još mnogo toga – svemu što je dostupno policajcima pomoću jednostavne aplikacije.
Pristup, sličan novim predlozima u San Francisku, pridružuje javne alate za sprovođenje zakona sa privatnim nadzorom i izaziva veliku zabrinutost za privatnost.
Dalje, novi zakon koji to dozvoljava takođe štiti policiju od odgovornosti za kršenje podataka.
Ovakva invazivna tehnologija privukla je pažnju javnosti tokom pandemije Covida, kada je policija ulovila tri Kovid pozitivne žene koje su stigle u Northland, na Novi Zeland, u oktobru 2021.
Dokumenti do kojih je u to vreme došao New Zealand Herald, preko Zakona o zvaničnim informacijama (OIA), otkrili su da je policija koristila, između ostalog, sistem koji automatski beleži registarske tablice na benzinskim pumpama dok je lovila tri žene.
Prema New Zealand Heraldu, dokumenti do kojih je došao bili su „uvid koji otkriva to kako se široka mreža može baciti u potragu za ljudima koji se traže za ispitivanje“.
Ludilo! Američki kongresmen prima Azovce u Kapitolu a Trampovu podršku naziva “teroristima”
Policija je uspostavila kontakt sa Aurorom, kompanijom koja obezbeđuje visokotehnološke kamere za nadzor komercijalnim objektima kao što su tržni centri i benzinske pumpe. Kompanija je odgovorila sa detaljima registarske tablice automobila povezanog sa ženama, snimljenih na benzinskoj pumpi BP u Vhangareiju.
Najnovija policijska politika o tehnologiji automatskog prepoznavanja registarskih tablica (ANPR) omogućava policiji pristup registarskim tablicama koje su snimili Aurora i SaferCities. Obe kompanije upravljaju velikim CCTV mrežama u zemlji.
Dokumenti do kojih je došao New Zealand Herald uključivali su kopije policijskih beležnica sa detaljima o planovima za praćenje kretanja tri žene. Jedan policajac je prijavio da je vozilo povezano sa ženama ukradeno, tako da bi ga sistem pingovao ako bi ga primetili ANPR sistemi i patrolna kola. Nakon što je vozilo uočeno, obaveštenje o „ukraden“ je uklonjeno iz policijskih sistema.
Tri žene su prešle granicu u oktobru 2021. kao rezultat „ljudske greške“, nakon što je pogranični radnik odobrio njihovu prijavu za prelazak granice u Oklandu. Aplikacija nije trebalo da bude odobrena. Jedna od žena bila je pozitivna na COVID dan kasnije, i na kraju su sve dobile virus.
Policijskom istragom utvrđeno je da žene nisu počinile krivično delo prilikom pribavljanja putnih isprava. Sažetak koji je dao detektiv inspektor Aaron Proctor citirao je mejl Ministarstva za biznis, inovacije i zapošljavanje u kojem se kaže da su putne isprave „greškom izdate od strane Ministarstva za socijalni razvoj, (greška nije bila krivica podnosioca predstavke)”.
Prema Proktoru, slučaj je privukao pažnju medija nakon što je „Vinston Peters tvrdio da su žene povezane sa bandom i da su otputovale u Nortlend uz pomoć vođe Mongrel Mob-a Harija Tama“. Mediji su takođe tvrdili da su se žene bavile prostitucijom. Dokazano je da obe tvrdnje nisu tačne.