Medicinske grupe zahtevaju da platforme društvenih medija zaustave „dezinformacije“ o trans operacijama maloletnika
U pismu državnom tužiocu Meriku Garlandu, Američko medicinsko udruženje (AMA), Američka akademija za pedijatriju (AAP) i Udruženje dečijih bolnica (CHA) pozvali su Ministarstvo pravde da „reaguje“ na „dezinformacije“ koje povećavaju „pretnje nasiljem“ prema bolnicama i lekarima zbog pružanja rodno zasnovanih operacija maloletnicima.
„Bilo da se radi o novorođenčadi koja primaju intenzivnu negu, deci koja se leče od raka ili porodicama koje imaju pristup saosećajnoj nezi za svoje transrodne adolescente, svi pacijenti koji traže lečenje zaslužuju da dobiju negu koja im je potrebna bez straha za svoju ličnu bezbednost“, rekla je predsednica AAP-a dr Moira Szilađi, FAAP. „Ne možemo da stojimo po strani dok se pretnje nasiljem protiv naših članova i njihovih pacijenata sve više šire bez reagovanja. Pozivamo Ministarstvo pravde da istraži ove napade i platforme društvenih medija kako bi se smanjilo širenje dezinformacija koje im omogućavaju”.
Grupe su takođe ohrabrile DOJ da preduzme „brzu akciju za istragu i krivično gonjenje svih odgovornih organizacija, pojedinaca, subjekata“.
„Pojedinci na svim radnim mestima imaju pravo na bezbedno okruženje, van opasnosti i bez zastrašivanja ili odmazde“, rekao je predsednik AMA dr Džek Resnek Jr., „Kao lekari, osuđujemo grupe koje promovišu netoleranciju motivisanu mržnjom i toksične dezinformacije koje mogu dovesti do ozbiljnog nasilja i ekstremizma u stvarnom svetu i ugroziti zdravstvene ishode pacijenata. AMA će nastaviti da radi sa saveznim, državnim i lokalnim zvaničnicima za sprovođenje zakona na razvoju i primeni strategija koje štite vredne lekare koji poštuju zakon i druge zdravstvene radnike od besmislenih akata nasilja, zlostavljanja i zastrašivanja”.
Organizacije su takođe pozvale platforme društvenih medija da učine više na smanjenju širenja „dezinformacija“ za koje kažu da dovode do uznemiravanja.
„Organizacije traže od platformi da preduzmu hrabriju akciju kada se dele lažne informacije o određenim institucijama i lekarima“, navodi se u zahtevu. „Oni takođe podstiču kompanije društvenih medija da sprovode politiku bezbednosti i regulišu ponašanja mržnje kako bi zaustavili ugrožavanje pacijenata, porodica, lekara i zdravstvenog osoblja”.
U pismu se kaže da su „napadi“ „ukorenjeni u namernoj kampanji dezinformacija, gde nekoliko korisnika visokog profila na društvenim mrežama deli lažne i obmanjujuće informacije usmerene na pojedinačne lekare i bolnice, što dovodi do brzog porasta pretnji, uznemiravanja i ometanja nege u više jurisdikcija”.