STIŽE COP27 U EGIPTU: Nastavlja se samit porobljavanja čovečanstva kroz klimatsku agendu!!
Ove godine u Egiptu održaće se COP27: Pitanje je kakvim će se politikama ovaj samit porobljavanja čovečanstva baviti ove godine?
Tokom poslednjih godina, međunarodne organizacije, kompanije, investitori i vlade preduzele su velike korake kako bi se sprečile klimatske promene.
Fokus se stavlja na smanjenje emisije ugljenika i potrošnju vode. Milijarde dolara ulažu se u implementaciju industrijskih i državnih planova za ublažavanje negativih posledice po klimu od strane industrija i vlada.
Ipak, ima još mnogo toga da se uradi kako bi se obuzdao negativan uticaj na klimu.
Nedovoljne investicije u klimatske promene
Inicijative za prilagođavanje klimi dobijaju samo 7% investicija. U isto vreme, analitičari Američke banke procenjuju da bi tržište prilagođavanja klimi moglo vredeti 2. biliona dolara godišnje u narednih pet godina.
Ipak, kako se navodi, mnogi su pogrešno protumačili ili podcenili potrebu za adaptiranje klimi.
Ovo je propuštena prilika jer klimatska adaptacija kombinuje ne samo promenu organizacione i institucionalne infrastrukture, već i prakse zajedno sa tehnološkim nadogradnjama.. To je važno za bilo koji region u svetu koji je pogođen rizicima od poplava, porasta nivoa mora, suša i toplotnih talasa.
Klimatske promene su ove godine “svima postalje jasne”
Tokom leta 2022. godine većini je postalo jasno da su klimatski rizici postali sve vidljiviji, te da imaju veliki uticaj na čovečanstvo i biodiverzitet.
Toplotni talasi u Evropi tokom poslednjih meseci, sa temperaturama višim od 40C, intenzivnim sušnim periodima ili ogromnim kišama u Pakistanu, Indiji i drugim mestima, trebalo bi da budu jasan znak za akciju kako bi se čovečanstvo suprotstavilo klimatskim promenama.
Samo prošle nedelje, nekoliko uragana pogodilo je jug SAD, Karibe i Aziju.
Obnovljivi izvori nedovoljni za energetsku sigurnost
Iako je optimizam po pitanju obnovljivih izvora energije jasan i vidljiv, jer su obnovljivi izvori u 2021. godini činili više od 80% nove infrastrukture za proizvodnju energije, ukupan udeo u energetskoj proizvodnji je samo 4% na globalnom nivou.
Štaviše, investicije u obnovljive izvore energije premašile su 365. milijardi dolara prošle godine, dok su kombinovane investicije u oblastima relevantnim za klimatsku adaptaciju – skladištenje energije, hvatanje ugljenika i lanac vrednosti vodonika – iznosile samo 12. milijardi dolara.
Čini se da je fokus delimično iskrivljen, sa velikim naglaskom na proizvodnju električne energije, ali su druge opcije ili potrebna infrastrukturna ulaganja još delimično zaboravljena.
Geopolitički razvoj događaja kao što je rat Rusije i Ukrajine postavile su energetsku sigurnost na najviši nivo prioriteta.
Nakon decenije verovanja da bi obnovljiva energija već sada mogla biti glavni izvor energije, sada je postalo jasno da će nafta, gas, pa čak i ugalj, duže vreme ostati glavni igrači po pitanju energetskog snabdevanja.
Ekstremno visoke cene električne energije i prirodnog gasa na u Evropi pokazuju za novim pristupom u postavljanju energetske infrastrukture. To ne znači da se treba odreći obnovljivih izvora energije, već da se promeni način na koji se odvija energetska tranzicija.
Arapski Emirati kao primer klimatskog prilagođavanja
Dobar primer predstavljaju Ujedinjeni Arapski Emirati (UAE) po pitanju energetske tranzicije.
Njihov višestruki tranzicioni pristup, u kojem je posvećenost snabdevanju ugljovodonicima kako bi se zadovoljila globalna potražnja kombinovana sa punopravnom i primenljivom strategijom mera prilagođavanja klimi.
Hong Kong poklanja 500.000 besplatnih avionskih karata- Pukao im turizam zbog kovid tiranije
I jedno i drugo je dodatno omogućeno povećanim ulaganjima u novi energetski sistem za budućnost.
Savršen primer je činjenica da su UAE uspostavili funkcionalan i prvi u regionu industrijski program za hvatanje ugljenika, dok nacionalna naftna kompanija Abu Dabija ADNOC, snabdeva svu svoju električnu energiju iz nuklearne i solarne energije bez ugljenika.
Da bi podržali novu strategiju, UAE su postavile tri najveće svetske solarne elektrane te investirale u projekte obnovljivih izvora u preko 40. razvijenih zemalja i zemalja u razvoju, sa planom da imaju portfelj obnovljivih izvora energije od 100 GV do 2030. godine.
Sa druge strane, problem predstavlja to što obnovljivi izvori energije još uvek nisu u poziciji da obezbede kompletan energetski sistem 24/7.
U tom kontekstu, potrebna je široka diskusija o ublažavanju klimatskih promena i prilagođavanju klimatskim promenama.
Samo gledanje na smanjenje emisija ili korišćenje vode neće doneti rešenja potrebna za promenu budućnosti.
Narednih 18. meseci biće značajni za svet, jer će se o novim strategijama i novoj realnosti razgovarati na COP27 u Egiptu i na COP28 u Ujedinjenim Arapskim Emiratima.
Kimatska diktatura
Samo se među ljudima i sa ljudima neće razgovarati o politikama vezanim za prilagođavanje klimatskim promenama. Mi se nećemo pitati za mišljenje. O tome će odlučivati “elite” na nadnacionalnim skupovima, koje će kasnije kroz medije promovisati svoj narativ, po kome će se krojiti svetske politike.
Sa druge strane, globalne korporacije, umesto da se pobune sa ovom devastirajućom politikom, još je i podržavaju, i bore se za trenutni profit.
Ostajemo mi ljudi, koji trebamo ostati čiste svesti i zdrave pameti, te ne dozvoliti da nam isperu mozak klimatskom histerijom. Na taj način mogu poturati klimatsku agendu ali je ne mogu uspešno implementirati.
Ako svi mi ne idemo u korak sa njihovim promenama, ne menjamo naše navike, onda klimatska agenda ne može biti uspostavljena.