SAD otkrivaju novu arktičku strategiju
Administracija američkog predsednika Džoa Bajdena objavila je u petak svoju desetogodišnju Nacionalnu strategiju za Arktik, koja je usredsređena na izazove koje Rusija navodno postavlja za američki uticaj u regionu.
Dokument o politici, koji nije ažuriran od 2013. godine, navodi „četiri stuba koji se međusobno podupiru” koji imaju za cilj da garantuju da region ostane „miran, stabilan, prosperitetan i kooperativan”. SAD nameravaju da to postignu odvraćanjem od pretnji, izgradnjom otpornosti na klimatske promene, omogućavanjem održivog ekonomskog razvoja i angažovanjem sa svojim partnerima i saveznicima.
U međuvremenu, u strategiji se takođe navodi da je „ruska agresija u Ukrajini” zakomplikovala saradnju na Arktiku uopšte, dodajući da je u sadašnjim okolnostima regionalni angažman sa Moskvom postao „praktično nemoguć”.
Ostajući na temi Rusije, glavnog regionalnog igrača, u dokumentu se kaže da je Moskva „značajno uložila“ u svoje vojno prisustvo na Arktiku modernizacijom svojih vojnih baza, razmeštanjem novih odbrambenih sistema i podmornica, kao i pojačavanjem vojnih vežbi u toj oblasti.
Takođe se navodi da Rusija razvija novu ekonomsku infrastrukturu u regionu kako bi izvukla svoje bogate resurse, dok Moskvu optužuju da „pokušava da ograniči slobodu plovidbe” duž Severnog morskog puta.
U svetlu ovoga, SAD nameravaju da održe i unaprede svoje vojno prisustvo na Arktiku „kao podršku odbrani naše domovine, globalnoj projekciji vojske i moći i ciljevima odvraćanja“. Konkretno, ovo će biti podržano proširenjem flote ledolomaca američke obalske straže. SAD trenutno imaju samo dva broda ovog tipa, dok Rusija ima preko 40.
U međuvremenu, dok SAD planiraju da unaprede svoje vojne kapacitete u regionu, one takođe nastoje da „upravljaju rizicima dalje militarizacije ili nenamernog sukoba“, uključujući one koji su rezultat geopolitičkih tenzija sa Rusijom.
U dokumentu se dalje kaže da Kina „nastoji da poveća svoj uticaj“ na Arktiku kroz ekonomske, diplomatske, naučne i vojne aktivnosti, dodajući da je Peking udvostručio svoja ulaganja u regionu, sa velikim fokusom na vađenje minerala.
Bajdenova administracija je objavila dokument nakon što je generalni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg krajem avgusta obećao da će blok predvođen SAD povećati svoje vojno prisustvo na Arktiku, tvrdeći da Moskva i Peking predstavljaju „strateški izazov“ za alijansu. On je takođe naveo da bi „klima koja se brzo zagreva“ i otapanje ledenog pokrivača otvorili ekonomske prilike koje mogu da iskoriste „autoritarni režimi“ kao što su Rusija i Kina.
Posle Stoltenbergove izjave, sekretar za štampu Kremlja Dmitrij Peskov rekao je da saradnja Moskve sa drugim zemljama na Arktiku ne predstavlja pretnju nikome i da je namenjena samo unapređenju ekonomskog razvoja. U međuvremenu, portparol kineskog ministarstva inostranih poslova Džao Liđijan kritikovao je NATO zbog toga što je još uvek u Hladnom ratu.
Nulta Tačka/RT