Evo gde se skladište američke nuklearne bombe u Evropi
Još u januaru, u onome što je bilo retko pokazivanje konsenzusa o globalnoj bezbednosnoj temi, Sjedinjene Države, Rusija, Kina, Ujedinjeno Kraljevstvo i Francuska zajednički su se složile da „u nuklearnom ratu nema pobednika i nikada ne bi smeo da se vodi“. Visoki zvaničnik američkog Stejt departmenta u to vreme rezimirao je obećanje, rezultat višemesečnih pregovora, kao: „priznanje da je to nešto što želimo da izbegnemo“.
Sada, međutim, američki predsednik Bajden je rekao da se Putin „ne šali kada govori o potencijalnoj upotrebi taktičkog nuklearnog oružja“, upozoravajući: „Mislim da ne postoji takva stvar kao što je sposobnost da se lako koristi taktičko nuklearno oružje i da se ne završi sa Armagedonom.“ Dodajući istorijski kontekst, Bajden je rekao: „Nismo se suočili sa perspektivom Armagedona još od Kenedija i Kubanske raketne krize“.
Trenutno, kako primećuje Martin Armstrong iz Statista, procenjuje se da ima skoro 13.000 nuklearnih bojevih glava u rukama devet zemalja.
Na vrhu liste, koju je sastavila Federacija američkih naučnika (FAS), su naravno Rusija i SAD sa kombinovanim arsenalom od preko 11.000. FAS je upozorio krajem 2021. da „umesto da planiraju nuklearno razoružanje, izgleda da nuklearno naoružane države planiraju da zadrže velike arsenale u neograničenoj budućnosti. Svi nastavljaju da modernizuju svoje preostale nuklearne snage…i izgleda da su svi posvećeni zadržavanju nuklearnog oružja u budućnosti na neograničeno vreme”.
Papa Francisko: Odbacivanje migranata skandalozno, odvratno i grešno
Međutim, Armstrong dalje objašnjava da je 2019. telo povezano sa NATO-om objavilo i potom izbrisalo dokument koji je očigledno potvrdio nešto za šta se dugo sumnjalo – američko nuklearno oružje se čuva u vazdušnim bazama u nekoliko evropskih zemalja. Kopiju dokumenta objavio je belgijski list De Morgen u kojem se navodi da se nuklearne bombe B61 nalaze u šest baza u Evropi.
Prema podacima iz Centra za kontrolu naoružanja i neširenja, baze u pitanju su Kleine Brogel u Belgiji, Buchel u Nemačkoj, Aviano i Ghedi u Italiji, Volkel u Holandiji i Indžirlik u Turskoj.
Prisustvo oružja proizilazi iz sporazuma tokom Hladnog rata 1960-ih koji je imao za cilj da odvrati Sovjetski Savez i ubedi uključene zemlje da pokretanje sopstvenih programa nuklearnog oružja nije neophodno.
B61 je strateška i taktička termonuklearna gravitaciona bomba niskog do srednjeg kapaciteta koja ima dvostepeni dizajn radijacione implozije. Može da bude raspoređena na nizu aviona kao što su F-15E, F-16 i Tornado. Može se pustiti pri brzinama do 2 maha i pasti na 50 stopa, gde ima kašnjenje od 31 sekundu da bi se omogućilo da avion za isporuku pobegne iz radijusa eksplozije.