Novi dokumentarac o SRAMOTI I KRIMINALU princa Endrua- „Prognani princ“ otkriva sve o tragediji kraljevske porodice
„Patetična figura.“ „Narcisoidan.“ “Razmažen.” „Idiot.“
Ovo su samo neki od izraza koje koristi mnoštvo eksperata da opiše osramoćenog britanskog princa Endrua u novom dokumentarcu koji ispituje kraljevski život i skandale, posebno njegov odnos sa pokojnim osuđenim seksualnim prestupnikom Džefrijem Epstajnom.
Princ Endru: Prognan(Prince Andrew: Banished) premijerno je prikazan u sredu na Peacock kanalu; njegov opis na filmu „pričom o tome kako su, kroz aroganciju i požudu, skandali princa Endrua i njegovo prijateljstvo sa seksualnim prestupnikom i biznismenom pokojnim Džefrijem Epštajnom umalo potopili britansku monarhiju.
Prateći Endruov život od njegovog rođenja pa sve do sada, dokumentarac postiže neograničeno, veoma kritički opisi čoveka čiji su se nadimci kretali od „Plejboj princa“ do „Leteća milja Endi“.
Ovo do sada niste VIDELI- Da li je zapravo CELA ISTORIJA izmišljena?
Intervjuisani su bili svi, od čuvara palate i novinara do socijalista i kraljevskih sekretara, a skoro niko nije imao pozitivno mišljenje o Endru. Oni koji su intervjuisani za dokumentarni film izrazili su nevericu u to kako se ponašao, na način potpuno udaljen od ostatka njegove porodice, čak i pre nego što su se pojavile vesti o njegovoj povezanosti sa Epštajnom i optužbama za zlostavljanje od strane Virdžinije Roberts Giufre.
Giufre je bila najotvorenija žrtva trgovine seksom od strane Džefrija Epštajna i Džizlejn Maksvel. Tužila je princa Endrua nakon objavljivanja sada već ozloglašene slike na kojoj se vidi da je kraljević sa rukom oko njenog golog stomaka dok je bila maloletna, on se nagodio sa sada 39-godišnjakinjom za neotkrivenu sumu.
Prema dokumentarcu, princ Endru koji je imao pravo na izvoljevanje i kasnije ludorije počele su u suštini, od njegovog rođenja. Rođen je 1960. godine, kada se kraljica više učvrstila na tronu i imala više vremena za svoju decu.
Za razliku od svog starijeg brata Čarlsa, koji je bio marljiviji i ozbiljniji, Endru je bio nevaljao i razmažen od strane roditelja.
„Princ Endru je bio jedan od momaka“, kaže Ingrid Sjuard, glavna urednica Madžesti Magazina, u filmu. „Bio je veoma nestašan. I naravno, princ Filip je voleo ovog dečaka koji je bio sve što Čarls možda nije bio. Tako je njemu on posvetio više pažnje. “
Ingrid je nastavila: „Biti drugi u redu za tron je bilo veoma važno jer je princ Čarls bio naslednik, a Endru je bio rezerva i, znate, uživao je u svom mini kraljevstvu mnogo godina pre nego što mu je sinula činjenica da je, zapravo, bio samo broj dva.”
Ipak, činilo se da to nije pokvarilo njegov duh. Endru je služio u mornarici, borio se na Foklandima i stekao reputaciju po povratku kao ženskaroš, jer su naslovi pratili njegove romantične podvige. Njegov brak sa Sarom Ferguson dodatno je doprineo njegovoj popularnosti, uprkos kritikama na račun monetizacije njihovog kraljevskog statusa, sve dok se veza brzo nije pokvarila, a njegovo ponašanje postalo kontroverznije.
Osoblje palate je imalo pogled iz prve ruke.
„Moje kolege u Bakingemskoj palati, nekada smo imali šalu da treba da ima okretna vrata u svojoj spavaćoj sobi, koliko žena ulazi i izlazi iz nje“, kaže Pol Pejdž, koji je radio kao oficir za kraljevsku zaštitu za šest godina. „Bilo je to bukvalno svaki drugi dan, neko bi dolazio da ga vidi, svaki put neka druga dama.
Gospodin Pejdž se prisetio jedne prilike kada se jedna gošća pojavila da poseti princa Endrua, ali još nije bila stavljena na odobrenu listu; pozvala je princa na mobilni dok je čekala i on je tražio da razgovara sa stražarima.
„Vikao je iz sveg glasa: ‘Slušaj me, ti debeljko je*eni, ako ne pustiš mog gosta unutra, ja ću sići dole’“, kaže gospodin Pejdž u dokumentarcu.
On dodaje: „Pomislili biste da bi član kraljevske porodice imao neku vrstu pristojnosti i poštovanja prema osoblju koje je tu da ih štiti i brine o njima.
Princ Endru, kaže Pejdž, to nije imao „uopšte“.
„On je samo jedna užasna osoba“, kaže gospodin Pejdž, koji je i sam osuđen na zatvor zbog prevare u imovinskoj šemi nakon što je proveo nekoliko godina u palati. „On je nasilnik.“
Jedna od žena koje su prolazile kroz ta „okretna vrata“ bila je Džizlejn Maksvel, nastavlja bivši čuvar. Očigledno su joj mahali kad god je stigla, potpuno kršeći bezbednosne protokole, prema dokumentarcu.
„Niko drugi nije imao taj pristup, osim članova kraljevske porodice“, kaže gospodin Pejdž. „Ja i moje kolege smo smatrali da su princ Endru i ona u intimnoj vezi.
Princ je, međutim, uvek poricao bilo kakvu romantičnu vezu sa Maksvelom. Bila je ćerka milijardera i socijalista. Preko nje je princ upoznao finansijera Džefrija Epštajna, koji je živeo u najvećoj privatnoj rezidenciji na Menhetnu i družio se sa bogatim, slavnim i moćnim.
„Džizlejnova uloga za Epštajna bila je da bude most ka ovom velikom društvenom svetu“, kaže u dokumentarcu Tina Braun, autorka The Palace Papers. „Što se Džizlejn tiče, jedan od njenih najvećih belih kitova koje je nabavila za Epštajna bio je Endru.
Bio je to međusobni simbiotski odnos, navodi se u dokumentarcu. Imati princa u blizini podiglo bi Epštajnov društveni status, dok bi Epštajn mogao da finansira način života koji Endru nikada ne bi mogao da priušti.
„Taj odnos je bio veoma dragocen za Epštajna“, kaže gospođa Braun.
„Ali nije se radilo toliko o novcu. Kraljevska veza se zapravo odnosila na status … morao je da ode u kraljičin privatnu kuću, Sandringem, da bi uspeo. Otišao je sa Džizlejn i princom Endruom u Balmoral. Otišao je u zamak Vindzor. Mislim, ovo su bile glavne pozivnice koje su definitivno podigle njegov interes i njegov društveni profil. Tako da je dobio mnogo od toga.”
Ona dodaje da kada je Endru „bio sa Epštajnom, osećao se da je u centru pažnje“.
„Osećao je da je deo velikog vremena, a to je ono što nikada nije osetio kada je bio u Engleskoj. Tužno je kada vidite patetičnu figuru koju vidimo danas“, rekla je ona, dodajući da je veza bila „prilično dobra trgovina finansijskim i društvenim statusom“.
KANJE VEST objavio rat JEVREJIMA- Pokušali ste da ubijete svakog ko se protivi vašoj agendi
Ona takođe napominje da je „drugi sjajan spoj između njih bio Endruov seksualni život“ i da bi to doprinelo uništenju svih njih princa, Epštajna i Maksvelove.
Endru je nastavio da provodi vreme sa Epštajnom nakon što je ovaj osuđen za seksualne prestupe, postavljajući pitanja o prinčevom mišljenju, ponašanju i udruženjima. Nije prošlo mnogo vremena pre nego što je gospođa Giufre dala svoju sliku sa kraljevskom osobom koja je snimljena kada je imala 17 godina. Rekla je da je imala seks sa Endruom te noći i iznela optužbe protiv njega na američkom saveznom sudu.
On je to poricao, kao i palata; Princ Endru je uvek poricao istinitost svoje slike sa Giufre. Situacija je napredovala, a Giufre je tužila princa, a pogoršala se nakon što je Epštajn pronađen mrtav u svojoj zatvorskoj ćeliji u avgustu 2019. dok je čekao suđenje po optužbama za seksualnu trgovinu.
Tri meseca kasnije, princ Endrju je dao intervju za BBC Newsnight. U nizu glupih poricanja i izgovora, tvrdio je da nikada nije sreo gospođu Giufre i da je fotografija lažirana. On je bizarno insistirao da njen izveštaj ne može biti tačan jer ga je opisala kako se znojio i da je imao neko čudno stanje.
„Princ Endru je idiot jer je pristao da uradi intervju“, kaže bivši kraljevski sekretar za štampu Diki Arbiter u dokumentarcu. „Čvrsto bih spustio nogu… Nije ti dozvoljeno to da uradiš.”
On nastavlja: „Endru je pomislio: „Ah, imam vozilo. Mogu opravdati svoje prijateljstvo i očistiti svoje ime. Pa, nije opravdao svoje prijateljstvo i sigurno nije očistio svoje ime.“
Štampa i javnost su podivljali, a princ je postao nešto za podsmehivanje.
Ranije ove godine, rešio je tužbu sa Giufre za neotkriveni iznos, iako nagodba nije trebalo da se tumači kao bilo kakvo priznanje odgovornosti.
Ove godine je izgubio i kraljevski položaj.
„Posle intervjua za Newsnight, kraljica je videla da princ Endru ima potencijal da ošteti instituciju“, kaže gospodin Arbiter. „Njoj je institucija monarhije važnija od čuvanja nekih gluposti koje su vaša deca učinila. Zato je donela odluku da ga efektivno otpusti… odlučila je da oduzme Endruu sva njegova imenovanja i otpusti ga sa kraljevskih dužnosti na prvoj liniji.”
Dokumentarac, snimljen pre nedavne kraljičine smrti, postavlja ozbiljna pitanja o budućnosti osramoćene kraljevske porodice. Bakingemska palata nije odgovorila na zahteve produkcijske ekipe za učešće, a predstavnik princa Endrua odgovorio je bez ikakvih konkretnih navoda, navodi se u filmu.
„Endru danas odbija da prihvati da je završio sa svime“, kaže gospođa Braun u dokumentarcu. „Mislim, on zaista veruje da može da se vrati jer, kao princ i kao kraljičin sin…
Ona nastavlja: „To je velika dilema za monarhiju: šta učiniti da sakriju, iskreno, veoma zdravog 62-godišnjeg muškarca koji živi na korak od zamka Vindzor i ne želi nigde da ide?“
Glavni znak pitanja koji visi nad njegovom budućnošću uključuje jedinu osobu koja ga je uvela u prljavi krug Epštajna: samu Maksvelovu.
Ona je u junu osuđena na 20 godina zatvora zbog trgovine ljudima, ali ima rok do juna 2023. da pruži više informacija za skraćeno vreme iza rešetaka, navodi se u ovom filmu.
„Mislim da bi svako ko je bio u vezi sa Džefrijem Epštajnom, uključujući i princa Endrua, trebalo da bude nervozni zbog onoga što može reći osuđena Džizlejn Maksvel“, kaže u dokumentarcu Spenser T. Kuvin, advokat za žrtve. „Ona je zaista osoba koja drži sve tajne. Ovo zaista nije kraj priče.”