LAGALI nas godinama- Nova studija otkriva istinu o konzumiranju crvenog mesa
Konzumiranje neprerađenog crvenog mesa ne povećava rizik od moždanog udara, sugeriše nova studija.
Decenijama postoji bojazan da konzumiranje svinjskog mesa može da poveća rizik od srčanih bolesti zbog visokog sadržaja masti. Ali naučnici koji su analizirali skoro 200 postojećih studija nisu pronašli dokaze o povezanosti. Takođe, postoje samo slabi dokazi da konzumacija neprerađenog crvenog mesa dovodi do raka debelog creva, raka dojke i dijabetesa tipa 2.
Vodeći autor studije, dr Kristofer Maraj sa Univerziteta u Vašingtonu, rekao je da se nada da će rezultati „razjasniti konfuziju i pomoći potrošačima da donesu informisane odluke o ishrani, vežbanju i drugim aktivnostima koje mogu uticati na njihovo dugoročno zdravlje“.
Meso se smatra neprerađenim ako je sveže, nije upakovano, kuvano, konzervirano ili promenjeno u odnosu na prirodno stanje. Prerađeno meso, kao što su slanina, kobasice i salame, modifikovano je kako bi se poboljšao njihov ukus ili rok trajanja dimljenjem, soljenjem, sušenjem ili konzerviranjem.
Povećan rizik od srčanih bolesti?
Godinama se konzumacija crvenog mesa dovodi u vezu sa povećanim rizikom od srčanih bolesti zbog visokog nivoa zasićenih masti. Smatra se da mast podiže nivo holesterola lipoproteina niske gustine (LDL) u telu, što je dobro poznati faktor rizika za bolest koronarnih arterija.
Naučnici su ispitali 180 studija iz celog sveta koje su se bavile određenim ponašanjem i izborom u ishrani. Koristili su jednostavan sistem ocenjivanja zvezdica.
Jedna zvezdica je značila da ne postoji veza između ishrane i bolesti, dok je pet značilo da određena ishrana povećava šanse za zdravstveni problem za više od 85 odsto.
Veza između konzumiranja neprerađenog crvenog mesa i ishemijskog moždanog udara, najčešćeg tipa moždanog udara, dobila je samo jednu zvezdicu. Pronađena je povezanost sa dve zvezdice između izbegavanja povrća i koronarne arterijske bolesti.
Nulta Tačka/B92