PORODICA Džordža Flojda tuži Kanjea Vesta nakon izjave da Flojda nije ubila policija
Kanje Vest izazvao je reakciju dovodeći u pitanje uzrok smrti Džordža Flojda, crnca čija je smrt 2020. godine u toku hapšenja izazvala talas društvenih nemira u SAD. Flojdovi rođaci sada razmatraju tužbu protiv hip hop zvezde, kaže njihov advokat.
Pojavljujući se u podkastu ‘Drink Champs’ u nedelju, Vest je tvrdio da je Flojd umro od trovanja fentanilom, a ne od postupaka policajca Dereka Šovina. „Gledao sam dokumentarac o Džordžu Flojdu koji je izbacila Kendis Ovens… Bio je urađen fentanilom. Ako pogledate, momku koleno nije čak ni bilo na vratu tako“, rekao je Vest, očigledno sugerišući da je Flojd bio drogiran.
Nakon što je voditelj podkasta upozorio Vesta da bude „pažljiv sa ovom temom“ , reper je nastavio sa pitanjem da li će njegov intervju uopšte biti objavljen, tvrdeći da su me „jevrejski mediji blokirali“. On je već suspendovan sa nekoliko platformi društvenih medija jer je ranije ovog meseca objavio seriju antisemitskih tvitova, u kojima je rekao da ide u „smrt protiv Jevreja“ i optužujući ih da stvaraju kulturu otkazivanja. Vest je takođe nedavno izazvao kontroverze tako što se na ovogodišnjoj Nedelji mode u Parizu pojavio u košulji sa natpisom „Životi belaca su važni“.
Kao odgovor na Vestove tvrdnje, Flojdova porodica sada razmatra tužbu protiv njega, navodi advokat porodice Li Merit. U tvitu u nedelju, on je tvrdio da ispitivanje Flojdovog uzroka smrti „potkopava i umanjuje borbu porodice Flojd“.
Budite spremni jer ONI imaju PLAN- Srbija u CENTRU novog EKSPERIMENTA
Dok su tokom obdukcije u Flojdovom sistemu pronađeni tragovi nekoliko droga, uključujući i fentanil, zvanični razlog njegove smrti je utvrđeno kao kardiopulmonalni zastoj koji je prouzrokovao Šovin koji mu je osam minuta klečao na vratu. Zvanični nalazi navode da je Flojd bio lišen kiseonika, što je rezultiralo oštećenjem mozga, srčanom insuficijencijom i, na kraju, smrću.
Šovin, 46-godišnji veteran policije Mineapolisa koji je bio u policiji 19 godina, od tada se izjasnio krivim za izazivanje Flojdove smrti i osuđen je za nenamerno ubistvo drugog stepena, ubistvo trećeg stepena i ubistvo iz nehata iz drugog stepena. . Trenutno služi 21-godišnju kaznu u saveznom zatvoru.
Hapšenje u maju 2020. i kasnija smrt Flojda pomogli su da izazovu talas protesta protiv rasne pravde ne samo u SAD, već i u drugim zapadnim zemljama. To je takođe pomoglo u stvaranju zloglasnog pokreta Black Lives Matter, koji je održavao proteste koji su u nekim slučajevima prerasli u nasilne, ostavljajući desetine Amerikanaca mrtvima i prouzrokujući milijarde dolara imovinske štete.