BAJDEN se otvoreno zalaže za OPERACIJE PROMENE POLA KOD DECE
Države nemaju pravo da zabrane kontroverzne procedure, rekao je američki predsednik trans aktivisti
Američke države ne bi trebalo da imaju ovlašćenje da zabranjuju operacije „afirmacije roda“, rekao je predsednik Džo Bajden trans aktivisti Dilanu Mulveniju u intervjuu emitovanom u nedelju.
Upitan da li države treba da „imaju pravo da zabrane zdravstvenu zaštitu koja afirmiše rod“, što je krovni termin koji uključuje hormonske tretmane, kao i „gornje“ (grudne) i „donje“ (genitalne) operacije, Bajden je odgovorio da nijedna država „ili bilo ko“ ne bi trebalo da bude u mogućnosti da zabrani kontroverzne tretmane, „kao moralno pitanje ili kao pravno pitanje. Samo mislim da je to pogrešno“, rekao je on.
„Ponekad pokušavaju da vam spreče pristup određenim lekovima, pristup određenim procedurama i tako dalje“, nastavio je predsednik. „Ništa od toga ne bi trebalo da bude dostupno“, rekao je, pre nego što se ispravio: „Mislim, po mom mišljenju, nijedna država to ne bi smela da uradi.
Osećam veoma, veoma snažno da treba da imate svako pojedinačno pravo, uključujući korišćenje kupatila sa rodnim identitetom u javnosti – rekao je Bajden.
Upitan da li je imao ikakve „poruke porodicama trans ljudi koji traže opcije za svoju decu, ali se bore da pronađu resurse“, Bajden je uverio roditelje da se „stvari menjaju“ i „samo zato što ste drugačiji, nema čega da se plašite .”
Dok su i Mulvani i Bajden izbegavali da eksplicitno pominju decu kao nameravane primaoce procedura za afirmaciju roda do kraja svog razgovora, Mulvanijev uvodni video kaže da se aktivistkinja „zalagala za bilo kog od malih Dilanovih koji zaslužuju jasan put do svog pravog identiteta” i osuđuje nedavne zakone zbog navodnog ciljanja trans dece.
U drugom video snimku, postavljenom uoči posete Beloj kući, aktivista izjavljuje da „trans deca, zaslužuju priliku da se bore da budu svoja prava ja“. Nijedna država nije pokušala da zabrani odraslima da promene pol, iako nekoliko – uključujući Tenesi, Teksas, Arkanzas, Arizonu i Alabama – imaju ograničen pristup deci procedurama.
Kao odgovor na značajnu kulturnu reakciju, nekoliko bolnica poznatih po izvođenju mastektomija, histerektomija, penektomija i drugih nepovratnih procedura na pacijentima mlađim od 18 godina javno je prestalo da nudi ove tretmane.
Neki, poput Bostonske dečje bolnice pridružene Harvardu, čak su pokušali da prikriju da su im uopšte ponudili, uprkos dokazima koji govore suprotno.
Mulvani je pozvan u Belu kuću kako bi razgovarao o trans pitanjima sa predsednikom u okviru predsedničkog foruma NowThis News, koji je okupio mlade aktiviste fokusirane na klimatske promene, abortus, LGBT prava, kontrolu oružja, reformu krivičnog pravosuđa i ekonomsku nejednakost.