Pentagon: Kina ostaje najveća pretnja SAD
Kina ostaje najveća pretnja po nacionalnu bezbednost SAD, čak i dok sukob u Ukrajini eskalira tenzije između Vašingtona i Moskve, izvestio je Pentagon u svojoj najnovijoj godišnjoj proceni odbrane.
„Najsveobuhvatniji i najozbiljniji izazov za nacionalnu bezbednost SAD je prisilno i sve agresivnije nastojanje NR Kine (Narodne Republike Kine) da preuredi Indo-pacifički region i međunarodni sistem kako bi odgovarao njenim interesima i autoritarnim preferencijama“, saopštio je Pentagon u četvrtak u svom izveštaju o strategiji nacionalne odbrane (NDS) za 2022.
Pentagon je tvrdio da je Peking nastojao da potkopa saveze SAD u Aziji i da iskoristi svoju sve veću ekonomsku i vojnu moć da „uslovi svoje susede i ugrozi njihove interese“. Konkretno, Kina je navodno koristila sve provokativniju retoriku i prisilu protiv Tajvana, preteći miru i stabilnosti u regionu.
„Ovo je deo šireg obrasca destabilizirajućeg i prisilnog ponašanja NRK koji se proteže preko Istočnog kineskog mora, Južnog kineskog mora i duž linije stvarne kontrole“ na kinesko-indijskoj granici, navodi se u izveštaju. U međuvremenu, Kina je proširila i modernizovala skoro svaki aspekt svoje Narodnooslobodilačke armije, „sa fokusom na kompenziranju vojnih prednosti SAD“.
Čak i dok predvode napore Zapada da sankcionišu Rusiju i obezbede Ukrajini vojnu pomoć od desetina milijardi dolara, SAD su pojačale tenzije oko Tajvana, za koji Peking tvrdi da je deo svoje suverene teritorije. Predsednica američkog Predstavničkog doma Nensi Pelosi posetila je samoupravno ostrvo u avgustu, nakon što je prkosila upozorenjima Pekinga da će to putovanje ohrabriti separatiste u Tajpeju i potkopati odnose SAD i Kine. Nakon što je Pelosi ipak otputovala na Tajvan, Kina je odgovorila prekidom vojnih i klimatskih veza sa Vašingtonom.
Zbog ulaganja Pekinga u nadogradnju svog nuklearnog naoružanja, SAD se suočavaju sa izazovom odvraćanja od dve velike sile koje poseduju napredne i različite nuklearne sposobnosti – Kine i Rusije – čime se „stvaraju novi stresovi na stratešku stabilnost“, saopštio je Pentagon.
U izveštaju je Rusija označena kao „akutna pretnja“, korak ispod „izazovne pretnje“ koji predstavlja Kina. „Neisprovocirana, nepravedna i nepromišljena invazija Rusije na Ukrajinu naglašava njeno neodgovorno ponašanje“, rekao je ministar odbrane Lojd Ostin u belešci priloženoj NDS-u. „Napori da se odgovori na napad Rusije na Ukrajinu takođe dramatično naglašavaju važnost strategije koja koristi snagu naših vrednosti i naše vojne moći sa moćima naših saveznika i partnera.
Ostin je rekao da za razliku od Kine, Rusija ne može „sistematski izazivati“ SAD na duži rok. Peking je „jedini konkurent koji ima nameru da preoblikuje međunarodni poredak i, sve više, ima moć da to učini“, dodao je on.
Pentagon je takođe identifikovao Iran i Severnu Koreju kao značajne pretnje.
Kina je ranije bila okarakterisana kao pretnja po bezbednost SAD. „Protivimo se zastarelom hladnoratovskom mentalitetu i načinu razmišljanja nulte sume“, rekla je portparolka kineskog ministarstva spoljnih poslova Mao Ning ranije ovog meseca.
Nulta Tačka/RT