Makron se sastao sa stručnjakom za Big Tech i dezinformacije zbog „velike međunarodne inicijative“
Francuski predsednik Emanuel Makron nastavlja da radi na svojoj želji da se pozicionira kao lider po brojnim pitanjima; a „dezinformacije“ i pokušaji regulisanja interneta, putem međunarodnih tehnoloških platformi, nisu izuzetak.
Takođe ne bi trebalo da čudi da inicijativa koju će Makron predstaviti ne samo da je nazvana „velikom međunarodnom“, već bi mogla da završi i podnesena zajedno sa drugim floskulama „misli na decu“ i političkim taktikama, koje u stvarnosti uvode sporne i dalekosežne mere.
Bilo kako bilo, 10. novembra Makron planira da okupi predstavnike raznolike grupe tehnoloških giganata: Microsoft, Facebook (Meta), Amazon, zatim francusku video platformu Dailymotion i kineski TikTok.
Čini se da je francuski predsednik jedan od onih koji su nezadovoljni preuzimanjem Tvitera od strane Ilona Maska, pa se čini da postoji pokušaj da se ta društvena mreža uguši tako što nije pozvana na ovaj sastanak. (Može se samo zamisliti da je Mask uništen vestima.)
Srušeni su SNOVI MOĆNIKA, SLEDI VELIKI PRASAK
Onima koji se pojave (a svi pomenuti tehnološki giganti su potvrdili da će sledeće nedelje biti u Parizu, piše Le Figaro) biće postavljeno pitanje: kako bolje zaštititi maloletnike na mreži.
Pored tehnoloških kompanija, drugi učesnici će biti nevladine organizacije poput WeProtect-a, estonski i argentinski predsednici, kao i oni iz UN (UNICEF). Premijerka Novog Zelanda Jasinda Ardern neće stići u Pariz, ali neće propustiti događaj: snimila je video za tu priliku, piše francuski list.
Specijalista za „dezinformacije” – a čini se i cenzuru („moderiranje”) – Kamil Fransoa, pridružiće se učesnicima kada se okupe na večeri u francuskoj predsedničkoj palati, kasnije uveče.
Sastanci i inicijativa potiču iz Pariskog mirovnog foruma 2021.
Više detalja o događaju sledeće nedelje tek treba da bude objavljeno, ali kritički nastrojeni posmatrači su skloni da posmatraju sa strane svaki pokušaj vlade da izvrši veću kontrolu nad najvećim društvenim mrežama, de fakto gradskim trgovima – pod maskom brige o deci.
Protivnici ovog pristupa kažu da ako je namera iskrena, onda radnja mora biti konkretna, i treba izbegavati guranje problema kao što je „enkripcija ispod haube“ koja čine svet na mreži nesigurnim za sve, uključujući i decu.