Klimatska histerija! Šef UN-a na COP-u 27: Krećemo se ka klimatskom PAKLU
Generalni sekretar Ujedinjenih nacija Antonio Gutereš rekao je da se zemlje okupljene na početku samita COP27 u Egiptu u ponedeljak suočavaju sa oštrim izborom: da sada rade zajedno na smanjenju emisija ili osude buduće generacije na klimatsku katastrofu.
Govor je imao za cilj da postavi hitan ton dok se vlade pripremaju za dvonedeljne razgovore o tome kako da izbegnu najgore posledice klimatskih promena, čak i kada su ometene ratom u Ukrajini, divljačkom inflacijom i nestašicama energije.
„Čovečanstvo ima izbor: sarađivati ili nestati“, rekao je Gutereš delegatima okupljenim u primorskom letovalištu Šarm el Šeik. Lideri zemalja od Britanije do Saudijske Arabije trebalo je da govore kasnije tokom dana.
Gutereš je pozvao na pakt između najbogatijih i najsiromašnijih zemalja sveta kako bi se ubrzao prelazak sa fosilnih goriva i ubrzala isporuka finansijskih sredstava potrebnih da bi se obezbedilo da siromašnije zemlje mogu da smanje emisije i da se izbore sa neizbežnim posledicama zagrevanja koje je već nastupilo.
„Dve najveće ekonomije – Sjedinjene Države i Kina – imaju posebnu odgovornost da udruže napore da ovaj pakt postane stvarnost“, rekao je on.
Gutereš je zatražio od zemalja da se dogovore o postepenom ukidanju upotrebe uglja, jednog od goriva sa najvećom količinom ugljenika, do 2040. na globalnom nivou, a članice Organizacije za ekonomsku saradnju i razvoj dostižu taj cilj do 2030. godine.
Uprkos decenijama pregovora o klimi – COP u Egiptu je 27. Konferencija strana – napredak je bio nedovoljan da spase planetu od prekomernog zagrevanja jer su zemlje suviše spore ili nevoljne da reaguju, primetio je on.
„Emisije gasova staklene bašte rastu. Globalne temperature nastavljaju da rastu. A naša planeta se brzo približava tačkama preokreta koje će klimatski haos učiniti nepovratnim“, rekao je on. „Na autoputu smo do klimatskog pakla sa nogom na gasu.
Potpisnici Pariskog sporazuma o klimi iz 2015. godine obavezali su se da će postići dugoročni cilj održavanja globalnih temperatura i sprečavanje porasta za više od 1,5°C iznad predindustrijskih nivoa.
Naučnici su ovo postavili kao plafon za izbegavanje katastrofalnih klimatskih promena.
Gutereš je rekao da održavanje bilo kakve nade u postizanje tog cilja znači postizanje globalne neto nulte emisije do 2050. godine.
„To je ili pakt klimatske solidarnosti – ili pakt o kolektivnom samoubistvu“, rekao je on.