Direktor FBI-ja Kristofer Rej upozorava: TIKTOK JE PRETNJA ZA NACIONALNU BEZBEDNOST
U svedočenju pred Kongresom, direktor FBI Kristofer Rej rekao je da TikTok predstavlja pretnju nacionalnoj bezbednosti.
„Imamo zabrinutost za nacionalnu bezbednost, očigledno sa strane FBI-ja, u vezi sa TikTokom“, rekao je Rej. „One uključuju mogućnost da kineska vlada može da ga koristi za kontrolu prikupljanja podataka o milionima korisnika, ili kontrolu algoritma preporuka koji bi se mogao koristiti za operacije uticaja ako tako žele, ili za kontrolu softvera na milionima uređaja“.
Rej je rekao da je Kina najaktivnija u krađi ličnih i poslovnih podataka Amerikanaca.
„Kineski ogroman hakerski program je najveći na svetu i oni su ukrali više ličnih i poslovnih podataka Amerikanaca nego bilo koje druge nacije zajedno“, rekao je on.
TikTok je osnovan 2016. godine i od tada je eksplodirao u ekspanziji i ima preko 1,3 milijarde korisnika. Međutim, njihove veze sa Komunističkom partijom Kine su razlog za zabrinutost.
San Francisko će transrodnim stanovnicima mesečno plaćati 1.200 dolarahttps://t.co/Cls63VI5tz
— Nulta Tačka (@ProdukcijaNT) November 17, 2022
Godine 2020. tadašnji predsednik Donal Tramp naredio je da se proda američkoj kompaniji ili da se zabrani. Nakon pregovora, TikTok je pristao da skladišti korisničke podatke iz SAD u oblaku Oracle.
Ranije ove godine, komesar Federalne komisije za komunikacije Brendan Kar rekao je da Kongres treba da zabrani TikTok.
TikTok je priznao da neki zaposleni u njegovoj matičnoj kompaniji BiteDance, sa sedištem u Kini, mogu da pristupe američkim korisničkim podacima. Međutim, odbacio je izveštaj Forbsa prošlog meseca da prati lokaciju određenih korisnika u SAD.
Komitet za strana ulaganja u Sjedinjenim Državama (CFIUS) razmatra da li da dozvoli da aplikacija nastavi sa radom u SAD. Svaki sporazum će verovatno zahtevati da BiteDance i drugi entiteti povezani sa Kinom nemaju pristup korisničkim podacima Amerikanaca.