VLASTI TOKIJA savetuju građane da nose ROLKE kako bi uštedeli struju
Guvernerka Tokija pozvao je ljude da ove zime nose rolke kako bi se zagrejali i smanjili potrošnju energije.
Juriko Koike je rekla da bi nošenje džempera sa rolkom moglo pomoći u smanjenju računa za energiju.
„Zagrevanje vrata ima toplotni efekat. I ja nosim rolku, a marama te takođe greje. Ovo će uštedeti struju“, rekla je Juriko Koike novinarima u petak.
„Ovo je jedan od alata da zajedno prođemo kroz oštru zimsku energetsku klimu. Ona je rekla da francuski predsednik Emanuel Makron „preuzima vodeću ulogu u nošenju rolki“.
Japan već dugo sprovodi godišnju „cool biz“ kampanju, u kojoj se podstiče ležerni kodeks oblačenja u kancelarijama kako bi se uštedela energija tokom vrelih leta u zemlji.
Da prevedem? Stanovnicima Tokija savetovano da nose ROLKE kako bi uštedeli struju. pic.twitter.com/mUYeDEGztZ
— Mario ZNA (@MarioBojic) November 19, 2022
Zimska verzija je, dovoljno prikladno, označena kao „toplo poslovanje“.
Japan – koji ima za cilj da postane ugljenično neutralan do 2050. godine – suočio se sa otežanim snabdevanjem energijom kao i mnoge zemlje koje su se zaklele na zelenu agendu.
Japanski premijer Fumio Kišida je u avgustu pozvao na oživljavanje nuklearne industrije u zemlji u pokušaju da se uhvati u koštac sa rastućim troškovima uvezene energije.
Ali takav potez bi se verovatno pokazao kontroverznim nakon nuklearne katastrofe u Fukušimi 2011. godine, izazvane ogromnim cunamijem, koji je doveo do obustave mnogih reaktora zbog bezbednosnih strahova.
MARIO ZNA i IVAN JUŠKOVIĆ- Zombifikacija društva i konačna podela SVETA
Jedanaest godina kasnije, 10 od 33 japanska nuklearna reaktora ponovo su u pogonu, iako nisu svi u funkciji tokom cele godine i zemlja ostaje u velikoj meri zavisna od uvezenih fosilnih goriva.