Ubijanje dronom: Lov na neprijatelje u urbanoj borbi
Novi dron iz izraelske kompanije Elbit Sistems pod nazivom Lanius kombinuje brojne tehnologije koje ga čine najnaprednijim i menjaju način na koji dronovi transformišu rat.
U isto vreme, izveštaji o dronu mogu pokrenuti pitanja o tome kako ova tehnologija može učiniti rat kontroverznijim jer „roboti“ igraju veću ulogu u njemu.
Što više vojska i odbrambene kompanije ulažu u novu tehnologiju koja omogućava da se borbe odvijaju na daljinu – bez interakcije vojnika sa civilima, na primer – to više izgleda kao „ratovi robota“.
Elbit Sistems je rekao da je Lanius „deo robotskog i autonomnog borbenog rešenja Legion-X“. Elbit je jedna od tri najveće odbrambene kompanije u Izraelu i na čelu je odbrambene tehnologije.
Na njenom sajtu se kaže da je dron „veoma manevarska i svestrana municija zasnovana na bespilotnim letelicama dizajnirana za rad kratkog dometa u urbanom okruženju“.
🔶 Poslednje obraćanje Faučija: “Primite najnoviju vakcinu protiv COVID-a” https://t.co/pYgXQbN74E
— Nulta Tačka (@ProdukcijaNT) November 22, 2022
Dron može izviđati i mapirati zgrade, leteći kroz male hodnike i kroz vrata. To znači da može pomoći korisniku da pronađe „tačke od interesa za moguće pretnje, otkrivanje, klasifikaciju i sinhronizaciju sa rešenjima Elbit Sistems Legion-X. Lanius može da nosi smrtonosne ili nesmrtonosne terete, sposobne da obavljaju širok spektar profila misija za specijalne snage, vojsku, policiju i HLS“.
Mali dron ima zanimljiv izgled koji ga razlikuje od ostalih tipova malih dronova u stilu kvadrokoptera. Iako koristi male rotore, ima i veliku glavu nalik na bubu punu optike, što mu verovatno pomaže da bolje „vidi“ i pomaže mu u misijama koje uključuju mapiranje u zatvorenom prostoru.
Dronovi kvadrokopteri su razvijeni za komercijalnu upotrebu, ali su vojske brzo prilagodile ove male dronove u „taktičkom“ stilu za upotrebu sa trupama na terenu.
Obično mali dronovi nemaju veliki domet i ne mogu da rade duže vreme. Međutim, kako ih vojska usvaja, oni moraju biti robusni i biti sposobni da rade na vrućini i hladnoći, za razliku od svojih komercijalnih rođaka koji se mogu lako pregrejati u pustinjskom okruženju.
Kada su vojske i odbrambene kompanije zaobišle suštinski problem da se ovi dronovi mogu lako oštetiti, kao što je kada rotori nalete na grane drveća, postalo je pitanje kako ih naterati ne samo da prežive misije, već i da urade ono što vojnici moraju da urade.
LANIUS ima i mogućnosti nadzora i „napada“, što je još jedna dodatna funkcija koja je potrebna modernim dronovama.
Nulta Tačka/Technocracy