Velika Britanija namerava da zabrani privatne poruke
Britanski medijski regulator Ofcom će dobiti više ovlašćenja za nadzor nego špijunske agencije prema zakonu o bezbednosti na mreži, prema pravnoj analizi organizacije Index on Censorship.
Zakon bi omogućio Ofcomu da primora tehnološke kompanije da suzbiju „zlostavljanje dece“ i „teroristički sadržaj“ tako što će ukinuti platforme za razmenu poruka sa end-to-end enkripcijom kao što su WhatsApp, Signal, Telegram i Facebook Messenger i prisiliti da se sve komunikacije skeniraju.
Advokat za ljudska prava Metju Rajder, u pravnom mišljenju koje je naručio Index o cenzuri, rekao je da ovlašćenja koja će Ofcom dobiti nacrtom zakona dozvoljavaju da „država može da primora tehnološke kompanije da sprovode nadzor nad sadržajem komunikacija na opštoj i rasprostranjenoj osnovi“.
Regulatoru ne bi bilo potrebno prethodno ovlašćenje pre nego što od tehnološke kompanije zatraži da skenira poruke i ne bi bilo nezavisnog nadzora nad načinom na koji regulator koristi svoja ovlašćenja.
Rajder je dodao: „Ne možemo da predvidimo okolnosti u kojima bi tako destruktivan korak u bezbednosti globalnih onlajn komunikacija za milijarde korisnika mogao biti opravdan“.
🔶 KANJE VEST otkrio: Tramp je počeo da vrišti kad sam mu rekao da bude MOJ POTPREDSEDNIK https://t.co/LOC29y5UE9
— Nulta Tačka (@ProdukcijaNT) November 25, 2022
Komunikacije novinara, uzbunjivača i žrtava više ne bi bile bezbedne. Pored toga, nije jasno da li bi Ofcom javno objavio zahteve koje postavlja ili bi ih držao u tajnosti.
Tom Tugendhat, ministar bezbednosti, rekao je Tajmsu: „Predlog zakona o bezbednosti na mreži ima privatnost u srcu svojih predloga i osigurava da smo u mogućnosti da se zaštitimo od onlajn zločina, uključujući seksualnu eksploataciju dece. To nije zabrana bilo koje vrste tehnologije ili dizajna usluga“.
„Tamo gde kompanija ne uspe da se pozabavi seksualnim zlostavljanjem dece na svojim platformama, ispravno je da Ofcom kao nezavisni regulator ima moć, kao poslednje sredstvo, da zahteva od ovih kompanija da preduzmu mere. Jaka enkripcija štiti našu privatnost i našu onlajn ekonomiju, ali end-to-end enkripcija se može primeniti na način koji je u skladu sa javnom bezbednošću. Predlog zakona osigurava da tehnološke kompanije ne mogu da obezbede bezbedan prostor za najopasnije predatore na mreži“.
Nulta Tačka/ReclaimTheNet