Rols Rojs saopštio da je uspešno pokrenuo avionski motor na vodonik
Britanski Rols Rojs(Rolls-Royce) saopštio je da je uspešno pokrenuo avionski motor na vodonik, prvi put u svetskoj avijaciji koji označava veliki korak ka dokazu da bi gas mogao biti ključ za dekarbonizaciju vazdušnog saobraćaja.
Test na zemlji, korišćenjem konvertovanog motora za regionalne avione Rols Rojs AE 2100-A, koristio je zeleni vodonik stvoren energijom vetra i plime, saopštila je u ponedeljak britanska kompanija.
Rols i njegov partner u programu testiranja easyJet nastoje da dokažu da vodonik može bezbedno i efikasno da isporučuje snagu za civilne avio motore.
Rekli su da već planiraju drugi set testova, sa dugoročnijom ambicijom da sprovedu testove leta.
Vodonik je jedna od brojnih konkurentskih tehnologija koje bi mogle pomoći vazduhoplovnoj industriji da postigne svoj cilj da postane neto nula štetnih emisija do 2050. godine.
Proizvođač aviona Airbus sarađuje sa francusko-američkim proizvođač motora CFM International da testira tehnologiju pogona na vodonik.
U februaru je saopšteno da planira da ugradi posebno prilagođenu verziju motora trenutne generacije blizu zadnjeg dela A380 superdžambo testnog aviona.
Proizvođač aviona je međutim rekao Evropskoj uniji 2021. da će se većina aviona oslanjati na tradicionalne mlazne motore najmanje do 2050. godine.
Štednja i u CERN-u: Veliki hadronski sudarač ulazi u hibernacijuhttps://t.co/g8UYt8tUW5
— Nulta Tačka (@ProdukcijaNT) November 28, 2022
Prelazak na motore na vodonik zahtevao bi potpuni redizajn okvira aviona i infrastrukture na aerodromima.
Erik Šulc, izvršni direktor SHZ Consultinga, rekao je u julu da su promene u dizajnu toliko velike da bi bilo potrebno više od jedne generacije aviona da se tamo stigne.
Druge tehnologije koje podržavaju kompanije kao što je Rols Rojs uključuju električne motore, koji bi u početku bili pogodni za kratke letove, i održivo vazduhoplovno gorivo (SAF).
Motori koji su već u upotrebi mogu da koriste mešavinu SAF i konvencionalnih goriva, ali se trenutno proizvodi samo u malim količinama.
Na kraju bi se mogao proizvesti kombinovanjem ugljenika zarobljenog iz vazduha sa zelenim vodonikom, ali proces je energetski intenzivan i još uvek nije dostupan u velikim razmerama.
Nulta Tačka/mediji