Apple je isključio komunikacioni alat u Kini neposredno pre nego što su izbili veliki protesti
Ranije ovog meseca, Apple je ograničio upotrebu AirDrop-a u Kini. Alatku za deljenje fajlova za iOS demonstranti su koristili za slobodnu komunikaciju bez rizika od cenzure, jer alat koristi direktne veze između uređaja, stvarajući lokalnu mrežu koju ne mogu nadgledati vladini internet regulatori.
U početku su ljudi mogli da biraju da primaju AirDrops od svih u blizini. Međutim, nedavno ažuriranje iOS-a to je učinilo nemogućim. Ažuriranje je unelo promenu u upotrebu AirDrop-a koja se primenjuje samo u kontinentalnoj Kini, dok ostatak sveta i dalje može da ga koristi za komunikaciju kao i ranije.
Korisnici u Kini mogu da primaju podatke od svih u blizini samo deset minuta, postavljajući ograničenja na način na koji se koristi.
AirDrop su demonstranti u Hong Kongu koristili za komunikaciju sa drugim demonstrantima i posmatračima, kao i za slanje poruka turistima iz kontinentalne Kine. Na kopnu, demonstranti su koristili AirDrop za širenje protestne literature.
🔶 Direktori australijskih kompanija imaju rok od nedelju dana i biće primorani na obaveznu digitalnu identifikaciju https://t.co/S11vg7l8zW
— Nulta Tačka (@ProdukcijaNT) November 29, 2022
Prema Blumbergu, Apple će sledeće godine globalno predstaviti funkciju „Svi za 10 minuta“. Ali nije jasno zašto je ova funkcija prvi put iznenada uvedena u Kini, posebno u vreme takvih preokreta i najvećih protesta koje je Kina videla u poslednjih 30 godina.
Apple je više puta pomogao Pekingu da suzbije proteste, uglavnom tako što je udovoljio njegovim zahtevima za uklanjanje aplikacija koje demonstranti koriste za informisanje i komunikaciju. Apple takođe pomaže Komunističkoj partiji Kine da spreči korisnike da ostanu anonimni tako što zabranjuju VPN-ove u regionu.