UN najavljuju novu kampanju protiv „govora mržnje“
Ujedinjene nacije (UN) daju savete građanima na društvenim mrežama širom sveta o tome kako da „kažu ne mržnji“ – posebno na mreži, izjavljujući istovremeno da „reči mogu biti oružje“ koje dovode do nasilja u stvarnom životu.
Umesto da svu svoju energiju posveti radu policije, kroz održavanje mira, ratnih zona, i da se pobrine da sve države članice poštuju međunarodno pravo i Povelju UN, čini se da UN imaju dovoljno vremena i resursa da kontrolišu onlajn govor.
Bilo je slučajeva nasilnih incidenata/protesta koji su rezultirali nasiljem koje su počinili pojedinci koji su, kao i milijarde drugih, bili prisutni na društvenim medijima.
Vlasti su praktično svaki put pokušavale da povežu ponašanje na mreži sa onim u stvarnom svetu kao način da opravdaju i nastave da pojačavaju nivo sveukupne cenzure, posebno u vezi sa optužbama za „govor mržnje“, koji utiču na sve korisnike interneta.
Ovde UN pokušavaju da postanu istaknuto „središte“ za takve politike u budućnosti i ne libe se da daju izjave poput „govor mržnje je u porastu širom sveta“.
Formalni okvir koji UN koriste da bi mogle da se angažuju u ovom „aktivizmu“ – vidljivom ovde u ovom nedavnom tvitu o „rečima kao oružju“ i o tome kako „online može da dovede do okrutnosti i nasilja u stvarnom životu“ – je u Strategiji UN i Planu akcije protiv govora mržnje.
Dejli mejl: Pedofili u Kaliforniji iz zatvora izlaze posle manje od godinu danahttps://t.co/jRbXSWdnJQ
— Nulta Tačka (@ProdukcijaNT) November 29, 2022
Prvi put osmišljen 2019. godine, a do 2021. godine, šef UN-a Antonio Gutereš, kako je citirao sajt UN, koristio je dramatičnu izjavu kao što je rekao da borba protiv govora mržnje „mora biti posao za sve“.
Postoji čitav deo veb-stranice posvećen temi govora mržnje na internetu koji UN povezuje sa stvarima kao što su sprečavanje zločina i genocida, podrška deci, postizanje rodne ravnopravnosti itd.
Ako ste do sada dovoljno zabrinuti i vidite ovo pitanje kao ključnu pretnju društvima širom sveta, UN nude stranicu koja sadrži „savete“ o tome kako da se nosite sa govorom mržnje – čak i, po njihovom sopstvenom priznanju, ako niste sasvim sigurni da je to zapravo „govor mržnje“.
Saveti zvuče veoma slično onome što platforme društvenih medija Big Tech-a uključuju u svoja pravila: „odvojite trenutak da napravite pauzu pre nego što delite sadržaj na mreži, proverite činjenice, opovrgnite dezinformacije činjenicama, podrite sadržaj mržnje pozitivnim porukama, proširite solidarnost na ljude koji su na meti govora mržnje” i – prijavite.
„Pročitajte smernice i savete platforme društvenih medija da zaštitite korisnike od uznemiravanja i govora mržnje“, kažu UN, a ako to ne uspe i „taj tvit“ vas zaista uznemiri – „obavestite organizacije koje se bore protiv govora mržnje i/ili podnesite žalbu policiji (ili javnom tužiocu)“.