Pentagon je potpisao ugovor o sistemima protivvazdušne odbrane za Ukrajinu vredan 1,2 milijarde dolara
Američka vojska objavila je ugovor vredan 1,2 milijarde dolara za proizvodnju šest nacionalnih naprednih raketnih sistema zemlja-vazduh (NASAMS) za Ukrajinu, usred njenog sukoba sa Rusijom, koji je dodeljen odbrambenom konglomeratu Raytheon.
„Radovi će se izvoditi u Tjuksberiju u Masačusetsu, sa procenjenim datumom završetka 28. novembra 2025. godine“, navodi se u saopštenju Ministarstva odbrane u sredu.
Kijev je do sada dobio dve od osam jedinica NASAMS koje je obećao Vašington. Očekuje se da će preostali sistemi biti isporučeni Ukrajini kada budu napravljeni.
Osim samih baterija, ugovor uključuje prateću opremu i rezervne delove, zajedno sa obukom i logističkom podrškom za ukrajinsku vojsku.
Dogovor se finansira u okviru takozvane Inicijative za pomoć u bezbednosti Ukrajine (USAI), koja dozvoljava Bajdenovoj administraciji da nabavlja oružje iz odbrambene industrije umesto da ga uzima iz postojećih američkih vojnih zaliha.
🔶 Ilon Mask očekuje da će ispitivanje na ljudima Neuralinkovog moždanog čipa početi za 6 meseci https://t.co/o98x6RChZU
— Nulta Tačka (@ProdukcijaNT) December 1, 2022
Ukrajina je rekla da su joj preko potrebni sistemi protivvazdušne odbrane, zbog nedavnih ruskih raketnih udara velikih razmera na vojne ciljeve i energetsku infrastrukturu. Moskva je pojačala pritisak na Kijev od 10. oktobra, kada je optužila Ukrajinu da koristi „terorističku taktiku“ i gađa rusku infrastrukturu, uključujući strateški Krimski most.
Pentagon tvrdi da su novoisporučeni sistemi NASAMS do sada pokazali stopostotnu stopu uspešnosti u presretanju ruskih projektila u Ukrajini. Rusko ministarstvo odbrane, međutim, insistira na tome da su nakon svake raketne akcije svi predviđeni ciljevi bili pogođeni.
Vašington je do sada bio glavni podržavalac Kijeva tokom sukoba sa Moskvom, pružajući vladi Vladimira Zelenskog vojnu pomoć vrednu više od 19,8 milijardi dolara, uključujući sofisticirani hardver kao što su višecevni raketni bacači HIMARS, haubice M777 i borbene bespilotne letelice.
Rusija je dugo kritikovala isporuke oružja Ukrajini od strane SAD i njenih saveznika, rekavši da one samo produžavaju sukob i povećavaju rizik od direktne konfrontacije između NATO-a i Moskve.
Nulta Tačka/RT