Čak ni maske N95 ne sprečavaju širenje Covid-a
„Stručnjaci“ su u više navrata pokušavali da opravdaju neuspeh svojih politika pogrešnim usmeravanjem.
Razlog zašto blokade nisu funkcionisale u Sjedinjenim Državama ili Ujedinjenom Kraljevstvu je taj što nisu bile dovoljno stroge, prema mnogima u stručnoj zajednici.
Naravno, njihovi izgovori su zgodno ignorisani jer se kineska represivna blokada zbog COVID-a nastavila, sa užasnim posledicama.
Sada kada su izbili masovni protesti u zemlji koju su „stručnjaci“ poštovali zbog njihovog postupanja sa COVID-om, postoji ogroman napor da se zanemari njihovo prethodno zagovaranje.
Ovo možda najbolje ilustruje kanadski premijer Džastin Trudo, koji je jasno koristio autoritarne mere da suzbije proteste u svojoj zemlji, a sada podržava kineske demonstracije.
— Defiant L’s (@DefiantLs) November 30, 2022
Čini se da je zbunjujući nedostatak svesti o sopstvenom licemerju odlika političara opsednutih COVID-om i organa javnog zdravlja.
Druga slična, često ponavljana tvrdnja je da se neuspeh univerzalnog nošenja maski može objasniti vrstom maski koje koristi javnost.
Iako su CDC i dr Fauči eksplicitno tvrdili da bi nošenje bilo čega što bi pokrilo lice bilo efikasno u sprečavanju prenošenja, mnogi su sada tiho odbacili tu poruku.
Fauči je posebno rekao da „platnene maske funkcionišu“, a ne samo hirurške ili N95. Bivši generalni hirurg Džerom Adams je sugerisao da bi i stavljanje majice na lice bila efikasna zaštita.
Ipak, odeljenja za javno zdravlje i mediji sada ističu važnost „visokokvalitetnih“, „dobro postavljenih“ maski.
Njihov očaj da opravdaju nošenje maski doveo je do objavljivanja izuzetno loših studija koje podržavaju njihovu antinaučnu razmenu poruka.
Objavljeno je novo istraživanje koje pokazuje da su maske neefikasne, bez obzira na vrstu.
I to nisu samo nova istraživanja, to su istraživanja visokog kvaliteta.
Konačno, još jedan RCT o nošenju maski
Annals of Internal Medicine je upravo objavio randomizovano kontrolisano ispitivanje upoređujući sposobnost medicinskih maski da spreče infekciju COVID-om sa N95 maskama.
Važno je da je ovo ispitivanje sprovedeno na zdravstvenim radnicima koji bi najverovatnije koristili maske na odgovarajući ispravan način.
Trebalo je da se utvrdi da li medicinske maske nisu inferiorne u odnosu na N95 maske za sprečavanje COVID-19 kod zdravstvenih radnika koji pružaju rutinsku negu.
Taj probni dizajn je takođe bio važan jer je trebalo da se utvrdi da li su maske N95 bolje od „običnih“ hirurških maski.
Oni su pregledali 29 različitih zdravstvenih ustanova na više kontinenata, od Severne Amerike do Azije i Afrike.
Procenat zdravstvenih radnika koji su bili pozitivni na COVID u svakoj grupi je praćen kako bi se utvrdilo koliko je kvalitetno nošenje maski efikasno ili neefikasno u prevenciji infekcije.
Nije iznenađujuće, rezultati su potvrdili da u suštini nema razlike između hirurških ili N95 maski kada su u pitanju rezultati testova.
U analizi, COVID-19 potvrđen RT-PCR-om pojavio se kod 52 od 497 (10,46%) učesnika u grupi sa medicinskim maskama u odnosu na 47 od 507 (9,27%) u grupi sa maskama N95 (odnos opasnosti [HR ], 1,14 [95% CI, 0,77 do 1,69]). Neplanirana analiza podgrupa po zemljama pokazala je da se u grupi sa medicinskim maskama u odnosu na grupu sa maskama N95, COVID-19 koji je potvrđen RT-PCR-om pojavio u 8 od 131 (6,11%) naspram 3 od 135 (2,22%) u Kanadi (HR, 2,83 [ CI, 0,75 do 10,72]), 6 od 17 (35,29%) naspram 4 od 17 (23,53%) u Izraelu (HR, 1,54 [CI, 0,43 do 5,49]), 3 od 92 (3,26%) naspram 2 od 94 ( 2,13%) u Pakistanu (HR, 1,50 [CI, 0,25 do 8,98]), i 35 od 257 (13,62%) naspram 38 od 261 (14,56%) u Egiptu (HR, 0,95 [CI, 0,60 do 1,50]). Bilo je 47 (10,8%) neželjenih događaja u vezi sa intervencijom prijavljenih u grupi sa medicinskim maskama i 59 (13,6%) u grupi sa N95 maskama.
52 od 497 učesnika koji su nosili medicinske maske zaraženo je COVID-19, a 47 od 507 u grupi N95 dobilo je COVID-19.
Bez obzira koliko je „kvalitetna“ vaša maska, to je potpuno nebitno.
Istraživači su se takođe potrudili da osiguraju da kontrolne grupe i grupe za lečenje imaju što više sličnosti.
Oni su isključili radnike koji nisu mogli da prođu test za usklađenost, koji su imali laboratorijski potvrđen COVID ili „primili 1 ili više doza vakcine protiv COVID-19 sa efikasnošću većom od 50% za cirkulišući soj“.
Ipak, ništa od toga nije bilo važno; nije bilo razlike u ishodima između medicinskih i N95 maski.
N95-i koji su u upotrebi bili su čak i specijalno testirani i odobreni respiratori, daleko bolje od KN95-a koje obično koristi šira javnost.
„Zdravstveni radnici koji su nasumično raspoređeni u grupu sa maskama N95 dobili su instrukcije da koriste N95 maske koje su odobrene od Nacionalnog instituta za bezbednost i zdravlje na radu, kada pružaju rutinsku negu pacijentima sa COVID-19 ili sumnjivim na COVID-19.
To nije bilo važno.
Što je još važnije, ovi razočaravajući rezultati su bili iz ustanova sa univerzalnom politikom načina nošenja maski.
Svi, u svakoj zdravstvenoj ustanovi, „za sve aktivnosti“ su bili obavezni da nose maske.
Intervencija je uključivala univerzalno nošenje maski, što je bila politika koja se sprovodila na svakoj lokaciji. Ovo se odnosi na upotrebu maske u zdravstvenoj ustanovi za sve aktivnosti, bilo da se odnose na pacijente ili ne, uključujući u radnim prostorijama, na sastancima i lečenju osoba za koje se nije sumnjalo ili se znalo da su pozitivne na COVID-19.
Maske nisu uspevale da ih zaštite.
Čak su pratili potencijalne tačke izloženosti, bilo kod kuće, u zajednici ili u bolnici.
Nije bilo razlike.
Ono što je još impresivnije u vezi sa beskorisnošću nošenja maski je da su se izvan Egipta uočeni rezultati desili pre nego što se pojavila zaraznija varijanta Omikron.
Postojale su značajne razlike u rezultatima između zemalja, što ukazuje da bi uticaj N95 mogao biti dodatno prigušen da je pokrivao period tokom Omikron varijante.
Kanada, koja je posmatrana pre Omikrona, pokazala je najveću „korist“ za N95, dok je Egipat posle Omikrona bio skoro identičan.
Moguće je da je blaga razlika u Kanadi mogla biti potpuno izbrisana ako je bila podvrgnuta Omicron eri.
Pored toga što su funkcionalno beskorisne, N95 su imale znatno veću verovatnoću da dovedu do štetnih efekata.
Prema stranici sa rezultatima, bilo je znatno više prijavljenih problema u grupi sa N95 maskama:
„Bilo je 47 (10,8%) neželjenih događaja povezanih sa intervencijom prijavljenih u grupi sa medicinskim maskama i 59 (13,6%) u grupi sa N95 maskama.
Ovo postaje još vrednije pažnje jer je usklađenost sa nošenjem N95 bila niža.
„Pridržavanje nošenja dodeljene medicinske maske ili N95 maski je samoprocenjeno kao „uvek“ u 91,2% u grupi sa medicinskom maskom u odnosu na 80,7% u grupi sa N95 i kao „uvek“ ili „ponekad“ u 97,7% u medicinskoj maski grupi naspram 94,4% u grupi sa N95.
Iako su i dalje izuzetno visoki procenti, zdravstveni radnici su „uvek“ nosili N95 80,7% vremena umesto 91,2% za medicinske maske.
Ovo je jedno od mnogih pitanja kojima se „stručnjaci“ sada opravdavaju i da bi (sada opovrgnuto) „kvalitetnije“ meke trebalo da reše problem.
Zdravstveni radnici koji su obučeni da koriste N95 ne mogu uvek da ih koriste, ali imaju veće stope štetnih efekata.
Zamislite koliko bi lošije poštovanje bilo u opštoj javnosti, posebno ako 13% pati od značajnih neželjenih efekata.
Rezultati pokazuju nesposobnost stručnjaka
Ovo je još jedno randomizovano kontrolisano ispitivanje koje pokazuje da maske ne funkcionišu.
Takođe potvrđuje DANMASK studiju sprovedenu ranije tokom pandemije, koja je pokazala da nema koristi od nošenja maski u prevenciji COVID-a.
Čak je i studija u Bangladešu, koja je upoređivala sela, pokazala da nema koristi od nošenja maski na nivou stanovništva. Koristili su statističko pogrešno usmeravanje i namerno p-hakovanje da bi pokušali da generišu pozitivan rezultat, a ipak su mogli da dođu do smanjenja od ~10% za one starije od 50 godina.
Bez obzira na kvalitet, bez obzira na usklađenost, maske su potpuno neefikasne u sprečavanju prenošenja ili infekcije.
Učesnici ovog ispitivanja živeli su i radili u sredinama gde je univerzalno nošenje maski bilo uslov.
Nije bilo važno i nije dalo rezultate.
Ovo je takođe analiziralo zdravstvene radnike, koji bi u teoriji pravilno koristili i odlagali medicinske maske ili maske nivoa N95.
Nije bilo razlike.
Sada zamislite koliko bi lošiji rezultati izgledali za pobornike nošenja maski ako bi ispitali platnene maske koje je odobrio Fauči.
Da je „stručnjacima“ zaista stalo da prate „nauku“ ili „dokaze“, ovo bi još jednom bio ekser u kovčegu za maskiranje.
Više kao 40. ekser u kovčeg.
Imamo opservacijski dokaz kroz poređenja na nivou stanovništva da maske ne sprečavaju širenje COVID-a.
Takođe sada imamo višestruka randomizovana kontrolisana ispitivanja koja potvrđuju da maske ne sprečavaju širenje COVID-a.
I mi imamo izuzetno dobro urađena poređenja susednih jurisdikcija koja to potvrđuju.
Sve što pobornici nošenja maski imaju je politički motivisano razmišljanje o željama, očajničko zagovaranje opovrgnutih CDC „studija“ i posvećenost izbegavanju stvarnosti.
Fauči i njegovi saveznici iz zdravstvenih vlasti su više puta lagali javnost o maskama. Opsednutost akreditivima i pozivanje na autoritet u medijima rezultirala je ogromnom, neopravdanom štetom.
Nadali biste se da će rezultati poput ovih konačno okončati njihove smešne tvrdnje, ali sasvim je jasno da su previše duboko u svemu ovome da bi ikada popustili.
Ali, srećom, oni koji obraćaju pažnju sada imaju još više municije u borbi za neospornu naučnu stvarnost da maske ne funkcionišu.