FACEBOOK preti da će ukinuti vesti na svojoj mreži- Vašington na korak od zakona kojem se protivi Zakerberg
Facebook-ova matična kompanija zapretila je da će prestati da prenosi vesti na najvećoj svetskoj platformi društvenih medija ako američki zakonodavci usvoje zakon koji bi medijima mogao dati više uticaja u pregovorima o naknadama za korišćenje njihovog sadržaja.
Članovi Kongresa navodno planiraju da dodaju medijsku inicijativu – Zakon o konkurenciji i očuvanju novinarstva (JCPA) – na zakon o godišnjem odobrenju za odbranu koji se mora usvojiti kako bi se ona progurala. Zakon bi olakšao medijima da kolektivno pregovaraju o većem udelu prihoda od oglasa postavljenih na njihov sadržaj, što bi moglo biti posebno značajno za lokalne novine i emitere.
Meta statement on the Journalism Competition and Preservation Act: pic.twitter.com/kyFqKQw7xs
— Andy Stone (@andymstone) December 5, 2022
„Ako Kongres usvoji nepromišljeni zakon o novinarstvu kao deo zakona o nacionalnoj bezbednosti, bićemo primorani da razmotrimo potpuno uklanjanje vesti sa naše platforme umesto da se podvrgnemo pregovorima po nalogu vlade koji nepravedno zanemaruju bilo kakvu vrednost koju pružamo novinskim kućama kroz povećan promet i pretplate“, rekao je portparol Mete Endi Stoun u ponedeljak na Tviteru.
Stoun je tvrdio da izdavači i emiteri stavljaju svoj sadržaj na Fejsbuk jer im povećava profit. „Nijedna kompanija ne bi trebalo da bude prisiljena da plaća za sadržaj koji korisnici ne žele da vide i to nije značajan izvor prihoda. Jednostavno rečeno: stvaranje entiteta nalik kartelu koji zahteva da jedna privatna kompanija subvencioniše druge privatne subjekte je užasan presedan za sva američka preduzeća.
NOVO! IT STRUČNJAK U PODKASTU MARIO ZNA OTKRIVA KOLIKO SMO UGROŽENI NA INTERNETU
JCPA ima dvostranačku podršku u Domu i Senatu, kao i dvostranačku opoziciju. News Media Alliance, industrijska trgovinska grupa koja je lobirala za JCPA, nazvala je Metinu pretnju „nedemokratskom i nepristojnom“. Grupa je dodala da su slične „pretnje pokušane pre nego što je australijska vlada usvojila sličan zakon za obeštećenje novinskih kuća.
Američka unija za građanske slobode je među grupama koje su se protivile zakonu, tvrdeći da bi to stvorilo „nepromišljeno antimonopolsko izuzeće za izdavače i emitere“. Kritičari su takođe istakli da predlog zakona ne zahteva da se sredstva dobijena putem naknada za društvene mreže koriste za plaćanje novinara.