Američki grad povukao odluku o policijskim robotima „ubicama“
Zvaničnici u San Francisku u Kaliforniji promenili su kurs samo nekoliko dana nakon što su glasali kako bi dozvolili lokalnim organima za sprovođenje zakona da rasporede robote koji bi imali ovlašćenje da ubiju osumnjičene pod određenim okolnostima, privremeno ukinuvši ovlašćenje do drugog glasanja zakazanog za sledeću nedelju.
Nadzorni odbor San Franciska jednoglasno je u utorak izglasao suspenziju tog poteza, nakon prošlonedeljnog glasanja 8-3 da dozvoli policiji da koristi robote kao „opciju smrtonosne sile kada postoji rizik od gubitka života za građane ili oficire“.
„Upravo smo zaustavili upotrebu robota ubica u [San Francisku]. Potpuni preokret od prošle nedelje. Zdrav razum je prevladao“, napisala je nadzornica Hilari Ronen u tvitu kasnije uveče.
Pošto lokalni zakon zahteva od odbora da glasa dva puta o istom zakonu, nova zabrana će biti ponovo uzeta u obzir na drugom glasanju sledeće nedelje. Međutim, gradski odbor obećao je da će u potpunosti preispitati politiku nakon glasne reakcije javnosti, uključujući nedavni protestni skup kojem su se pridružili gradski nadzornici.
Neki zvaničnici, uključujući supervizora Dena Prestona, rekli su da smatraju da je prošlonedeljno glasanje preuranjeno, tvrdeći da stanovnici nisu imali dovoljno vremena da procene meru i iznesu svoje stavove pre nego što je usvojena.
VELIKA RACIJA U NEMAČKOJ! Uhapšeno na desetine zbog navodnog planiranja državnog udara i “teorija zavere”https://t.co/ERsCqGttp2
— Nulta Tačka (@ProdukcijaNT) December 7, 2022
Iako je od grada potrebno da još jednom glasa o odredbi o ubojitim snagama, oni su odobrili ostatak uredbe, koja navodi kako Policijska uprava San Franciska može da koristi robote i drugu opremu u vojnom stilu. SFPD poseduje 17 robota, iako pet od njih trenutno nije u funkciji, prema inventaru koji je video Foks njuz.
Policijska uprava je ranije saopštila da ne planira da montira vatreno oružje na svoje robote, ali je sugerisala da bi se uređaji mogli koristiti za ubijanje u „ekstremnim okolnostima“, na primer, isporukom „eksplozivnog punjenja za probijanje strukture koja sadrži nasilnog ili naoružanog subjekta”.
Taj primer odražava stvarni slučaj u Dalasu u Teksasu 2016. godine, kada su policajci opremili robota bombom kako bi prekinuli sukob sa naoružanim čovekom koji je upucao 14 policajaca, od kojih petoro smrtno. Ubica je odmah ubijen, iako je robot navodno ostao funkcionalan nakon incidenta.
Nulta Tačka/RT