GLOBALIZACIJA je skoro mrtva- tvrdi veteran TEHNOLOŠKE industrije
Geopolitika je drastično promenila situaciju sa kojom se suočavaju proizvođači poluprovodnika, koji se bore sa brojnim ograničenjima, kaže osnivač Tajvanske korporacije za proizvodnju poluprovodnika (TSMC) Moris Čang.
Veteran industrije čipova je u utorak govorio na događaju u Feniksu, u Arizoni, gde je njegova kompanija, vodeći svetski proizvođač poluprovodnika, predstavila ambiciozan plan od 40 milijardi dolara za proširenje i nadogradnju svoje nove fabrike u državi.
To je TSMC-ova prva napredna fabrika čipova u Sjedinjenim Državama u više od dve decenije, a Čang je rekao da je preostalo još mnogo „teškog rada“ da bi ona uspela.
Poboljšanja bi navodno mogla da omoguće fabrici u Feniksu da proizvodi čipove za Apple-ove iPhone koji mogu da izvrše skoro 17 triliona specijalizovanih proračuna u sekundi. TSMC kasnije planira da tamo izgradi drugu fabriku koja će imati još napredniju proizvodnu tehnologiju, ciljanu na buduće pametne telefone, računare i druge pametne uređaje.
NAJNOVIJA EPIZODA PODKASTA MARIO ZNA! GOST, BIZNISMEN VEDRAN ZAVIŠIĆ
Razgovarajući sa Nikkei Asia na marginama događaja, Čang je uporedio trenutni projekat sa kada je TSMC izgradio svoju prvu fabriku u SAD, u Kamasu, Vašington, 1995. godine.
„Dvadeset sedam godina je prošlo i [industrija poluprovodnika] je bila svedok velike promene u svetu, velike promene geopolitičke situacije u svetu“, rekao je Čang i dodao : „Globalizacija je skoro mrtva, a slobodna trgovina je skoro mrtva. Mnogi ljudi i dalje žele da se vrati, ali mislim da se neće vratiti.”
Njegovi komentari dolaze usred sve većeg straha da bi tenzije između SAD i Kine oko ključnih tehnologija, uključujući poluprovodnike, mogle dodatno naštetiti globalnom lancu nabavke tehnologije. U oktobru je Vašington uveo nova ograničenja, što je kompanijama kao što je TSMC sve više otežalo da opslužuju svoje klijente.