Guverner Teksasa Abot traži državnu istragu nevladinih organizacija koje pomažu ilegalnim imigrantima da pređu granicu
Guverner Teksasa Greg Abot traži od državnog tužioca da otvori istragu protiv nevladinih organizacija (NVO) koje pomažu ilegalnim imigrantima koji prelaze granicu iz Meksika.
„Sa okončanjem „naredbe 42“ za samo nekoliko dana, broj ilegalnih imigranata koji prelaze granicu između Teksasa i Meksika dostigao je najviši nivo u istoriji“, rekao je Abot, republikanac, državnom tužiocu Teksasa Kenu Pakstonu u pismu objavljenom 15. decembra. „Zaista, prošle nedelje, u periodu od 24 sata, preko 2.600 ilegalnih imigranata prešlo je granicu u blizini El Pasa i ilegalno ušlo u Teksas. Ovi brojevi će se verovatno povećati u narednim nedeljama“.
Abotova referenca na „naredbu 42“ odnosi se na hitnu naredbu za javno zdravlje koju je izdao predsednik Donald Tramp da zaustavi širenje COVID-19 preko južne granice, a koja je ovlastila savezne agente da vrate imigrante koji prelaze granicu u Meksiko da sačekaju obradu svojih slučajeva, uključujući tužbe za traženja azila u Sjedinjenim Državama. Savezni sud je ranije ove godine odlučio da će naredba biti obustavljena 21. decembra.
„Ali kako se činjenice na terenu i dalje menjaju, moramo ostati oprezni u našem odgovoru na ovu krizu. Bilo je nedavnih izveštaja da su nevladine organizacije (NVO) možda pomagale u ilegalnim prelazima granice u blizini El Pasa“, rekao je Abot Pakstonu.
„Razumemo da se nevladine organizacije mogu angažovati u nezakonitom organizovanju drugih graničnih prelaza kroz aktivnosti sa obe strane granice, uključujući i druge sektore osim El Pasa. U svetlu ovih izveštaja, pozivam kancelariju državnog tužioca Teksasa da pokrene istragu o ulozi nevladinih organizacija u planiranju i omogućavanju ilegalnog transporta ilegalnih imigranata preko naših granica“.
Abotovo pismo Pakstonu dolazi dan nakon što je projekat Heritidž fondacije za nadzor objavio rezultate obimne analize više od 30.000 anonimnih mobilnih uređaja koje koriste ilegalni imigranti nakon što su ušli u Sjedinjene Države i dobili negu i usluge preseljenja preko objekata nevladinih organizacija.
🔶 Pronađeni tragovi TEŠKIH METALA u 23 od 28 brendova tamne čokolade https://t.co/CLukEdRpIx
— Nulta Tačka (@ProdukcijaNT) December 18, 2022
Projekat Heritidž pratio je uređaje do skoro svakog kongresnog okruga u zemlji, kaže Majk Hauel, direktor Nadzornog projekta konzervativne fondacije.
„Sada imamo neosporan dokaz da su nevladine organizacije partner Bajdenove administracije u omogućavanju i održavanju ove istorijske granične krize. Ono što je najsramnije je to što ove nevladine organizacije ne koriste samo dolare poreskih obveznika da dovrše poslednju kariku u operaciji krijumčarenja ljudi narko kartela, već i sredstva koja su donirali Amerikanci širom ove zemlje koji nemaju pojma da se njihova dobrotvorna davanja koriste u tu svrhu“, rekao je Hauel u saopštenju.
„Oni rade ruku pod ruku sa zagovornicima otvorenih granica u Bajdenovoj administraciji kako bi se preselio nepoznati broj ilegalnih stranaca širom ove zemlje svakog meseca, voljno postižući cilj levice da preoblikuje američko biračko telo i unapredi svoje političke ciljeve“.
„Ove organizacije nemaju nikakvog posla da se bave takvim ponašanjem. Trebalo bi ih istražiti, smatrati odgovornim i lišiti sredstava. I da ne bude greške, Projekt nadzora tek počinje da pokazuje ulogu koju ove grupe igraju ne samo u nastavku ove istorijske granične krize, već i u podsticanju poslovnog modela kartela i podsticanju miliona pojedinaca da se izlože bedi, patnji, i smrti na putu do granice. Spremni smo i voljni da sarađujemo sa policijom Teksasa kako bismo preneli informacije o onome što pronađemo“.
Desetine nevladinih organizacija uključene su na različite načine u pružanje pomoći imigrantima koji dolaze u Sjedinjene Države. Nije protivzakonito pružati takvu negu i usluge legalnim imigrantima, ali više saveznih zakona može biti prekršeno kada su umešani ilegalni imigranti.
Među takvim nevladinim organizacijama, prema državi Kalifornija, su Amnesty International USA, Catholic Charities USA, Lekari bez granica, Human Rights Watch, Visoki komesar UN za izbeglice i Savet za izbeglice SAD.