ŠPANIJA donosi zakon koji će odobriti maloletnoj deci PROMENU POLA
Donji dom španskog parlamenta usvojio je u četvrtak zakon kojim se dozvoljava svakome starijem od 16 godina da promeni pol u službenim dokumentima bez odobrenja medicinskog stručnjaka, sudije ili roditelja. Zakon zahteva odobrenje Senata da bi postao zakon.
Ako bude odobrena, ova mera će takođe omogućiti pojedincima mlađim od 12 godina da legalno pređu u tranziciju uz ovlašćenje sudije, dok će za one od 14 do 16 godina biti potreban samo potpis roditelja ili staratelja.
Kontroverzni zakon zamenjuje prethodne propise, koji su zahtevali da svako ko želi da promeni pol naveden u ličnim dokumentima podnese medicinsku dijagnozu rodne disforije i dokaz o primanju hormonske terapije ili da živi kao ciljni pol dve godine, ili sudsko odobrenje ako je mlađi od 18. godina.
Uprkos protivljenju konzervativaca, nekih socijalističkih elemenata i feministkinja, predlog zakona je prošao Kongres poslanika sa 188 glasova za i 150 protiv. To će postati zakon kada ga usvoji Senat, što se očekuje do kraja godine.
Mladić koji uhodi Ilona Maska ne odustaje! I dalje prati letove njegovog privatnog avionahttps://t.co/2NpCyqHnQg
— Nulta Tačka (@ProdukcijaNT) December 23, 2022
Ministarka za ravnopravnost Irene Montero pohvalila je zakon za „ depatologizaciju “ trans života, ponudivši BBC -ju sada već poznati refren „ Trans žene su žene “.
Bivša zamenica premijera socijalista Karmen Kalvo se nije složila, tvrdeći da „ kada se rod tvrdi u odnosu na biološki pol, to ne izgleda kao korak napred u progresivnom pravcu; čini se da je to korak unazad. „Rod, rekla je ona, nije „ ni dobrovoljan ni izborni. ”
Drugi kritičari su upozorili da bi muški predatori mogli da se proglase ženama kako bi obezbedili transfer u ženske zatvore ili da se takmiče u ženskim sportovima, što je pitanje koje se već pojavilo u Škotskoj, koja je u četvrtak usvojila sličan zakon.
Novi škotski zakon napušta uslov za medicinsku dijagnozu rodne disforije da bi se promenio zakonski pol i smanjuje količinu vremena potrebnog za život željenog pola sa dve godine na tri meseca.
Španija i Škotska se pridružuju devet drugih evropskih zemalja koje već dozvoljavaju stanovnicima da sami odrede svoj pol na pravnim dokumentima, uključujući Portugal, Švajcarsku, Norvešku i Dansku.