KINA proglašava COVID za prehladu?! PEKING UKIDA KARANTIN ZA PUTNIKE
Kina će od 8. januara prestati da zahteva od dolaznih putnika da odu u karantin, saopštila je u ponedeljak Nacionalna zdravstvena komisija, što predstavlja veliki korak ka ublažavanju ograničenja na svojim granicama, koje su uglavnom zatvorene od 2020. godine.
Kinesko upravljanje COVID-om 19 će takođe biti degradirano na manje strogu kategoriju B sa trenutne najviše kategorije A, navodi se u saopštenju zdravstvenih vlasti, pošto je bolest postala manje virulentna i postepeno će evoluirati u uobičajenu respiratornu infekciju.
Tri godine mera nulte tolerancije, od zatvorenih granica do čestih karantina, narušile su kinesku ekonomiju, podstakle prošlog meseca najveću manifestaciju javnog nezadovoljstva na kopnu od kada je predsednik Si Đinping preuzeo vlast 2012.
Ali Kina je ovog meseca napravila nagli zaokret u politici, odbacivši skoro sve svoje domaće mere protiv COVID-a u potezu koji je ostavio bolnice širom zemlje da se bore da se izbore sa talasom infekcija širom zemlje.
🔶 Britanski rolerkoster: Boris Džonson bi mogao da se vrati na funkciju premijera do sledećeg Božića https://t.co/tCE9FxBjy5
— Nulta Tačka (@ProdukcijaNT) December 26, 2022
Strogi zahtevi za dolazne putnike ostali su na snazi, uključujući pet dana obaveznog karantina u ustanovi pod nadzorom vlade i još tri izolacije kod kuće.
To ograničenje i ograničenje za broj putnika na međunarodnim letovima biće uklonjeno od 8. januara. Međutim, putnici koji ulaze u Kinu i dalje će morati da se podvrgnu PCR testiranju 48 sati pre polaska, saopštila je zdravstvena uprava.
Aranžmani za dolazak stranaca u Kinu, kao što je posao biće poboljšani, a biće olakšane i neophodne vize, saopštila je vlast.
Međutim, ulazak i izlazak putnika u morskim i kopnenim lukama postepeno će se nastaviti, dok će odlazna putovanja kineskih državljana biti obnovljena „na uredan način“, dodaje se.
Kina je od januara 2020. klasifikovala COVID-19 kao zaraznu bolest kategorije B, ali je upravljala njome prema protokolima kategorije A koji pokrivaju bolesti kao što su bubonska kuga i kolera, dajući lokalnim vlastima moć da stavljaju u karantin pacijente i njihove bliske kontakte i zaključavaju regione.
Dok Kina umanjuje nivo upravljanja novim korona virusom, Nacionalna zdravstvena komisija je saopštila da će protokoli za prevenciju i kontrolu epidemije u ključnim institucijama kao što su ustanove za brigu o starima biti ojačani.
🔶 Rusi su antiglobalisti? Moskovski metro proširuje upotrebu BIOMETRIJE- Plaćanje vožnje uz OČITAVANJE LICA https://t.co/rGfaxwDCqF
— Nulta Tačka (@ProdukcijaNT) December 26, 2022
Ako epidemija postane teška, institucija će usvojiti takozvano „zatvoreno upravljanje“ kako bi sprečila širenje infekcija, saopštila je vlast.
Kina će takođe dodatno povećati stopu vakcinacije među starijim osobama i promovisati drugu dozu među ljudima sa visokim rizikom od teške bolesti.
Kina je poslednja velika zemlja koja je krenula ka lečenju COVID-a kao endema. Njegove mere obuzdavanja usporile su ekonomiju od 17 biliona dolara na najnižu stopu rasta u skoro pola veka, poremećujući globalne lance snabdevanja i trgovinu.
NultaTačka/Reuters