Advokat Tvitera Džim Bejker želeo je da zna zašto Tramp nije cenzurisan zbog tvita koji je glasio „ne bojte se Covida“
Advokat Džejms Bejker, bivši član FBI-a koji je donedavno radio za Tviter – i odličan primer politike „kontrole“ koja se dešava između Big Tech-a i vlade – pojavljuje se u nekoliko kontroverzi oko cenzure koje su izašle na videlo zahvaljujući objavljivanju „Tviter fajlova“.
U jesen 2020. godine, Bejker je bio zamenik generalnog savetnika Tvitera gde je posebnu pažnju trebalo da obrati na nalog predsednika Donalda Trampa i očigledno je tražio bilo koji način da ga ućutka, čak i kada su Trampovi tvitovi pokušavali da podignu raspoloženje ljudi na vrhuncu pandemije i zatvaranja.
Tramp je 4. oktobra 2020. trebalo da napusti bolnicu u kojoj se nekoliko dana lečio od Kovida i tvitovao je o tome, rekavši 86 miliona pratilaca da se oseća dobro i savetujući im da se ne plaše Kovida ili da ne dozvole da dominira njihovim životima.
„Ne plašite se Covida. Ne dozvolite da dominira vašim životom. Pod Trampovom administracijom razvili smo neke zaista sjajne lekove i znanje. Osećam se bolje nego pre 20 godina!“, navodi se u optimističnom tvitu predsednika.
Međutim, sadržaj objavljenih internih saopštenja sugeriše da je Bejker – za koga jedan od novinara koji sada objavljuje Tviter fajlove kaže da je „jedan od najmoćnijih ljudi“ u američkoj obaveštajnoj zajednici – želeo da se plašite.
Ubrzo nakon što je Tramp objavio svoju poruku, Bejker je poslao e-poštu Joelu Rotu, koji je u to vreme bio šef Tviterovog Trust & Safety-a, pitajući zašto se tvit ne smatra kršenjem Covid politike sajta.
„Zašto ovaj POTUS tvit nije kršenje naše politike o COVID-19 (posebno izjave ’Ne plašite se COVID-a)?“, pitao je Bejker izvršnog direktora Tvitera.
Rotov odgovor je bio da je Tramp dao „široku, optimističnu izjavu“ koja se ne može protumačiti kao kršenje jer nije podstakla njegove sledbenike da učine bilo šta štetno ili čak da ne nose maske.
Taj tvit je na kraju ostao aktivan, ali Bejker je imao više sreće u ubeđivanju onih na Tviteru koji su odgovorni za suzbijanje priče Njujork posta o laptopu Hantera Bajdena, dovodeći ih u zabludu da veruju da je sadržaj laptopa „verovatno“ neautentičan.
Zbog ovoga bi Bejker mogao biti predmet istrage republikanskih kongresmena, koji su to predložili ranije u decembru.
A bivši čovek FBI-a i Ministarstva pravde čak je pokušao da „pregleda“ dokumente koji se sada objavljuju kao „Tviter fajlovi“ – pre nego što ga je otpustio Ilon Mask.