Vlasti u Odesi uklanjaju spomenik Katarini Velikoj – ruskoj carici koja je osnovala grad

Vlasti u Odesi uklanjaju spomenik Katarini Velikoj - ruskoj carici koja je osnovala grad

Vlasti u Odesi, najvažnijoj ukrajinskoj luci na obali Crnog mora, započele su demontažu spomenika Katarini Velikoj.

Katarina Velika bila je ruska carica koja je i osnovala grad krajem osamnaestog veka

Odluku o odstranjivanju statue Katarine Velike i carskog generala Aleksandra Suvorova izglasao je parlament Odese, a delovi statue će biti smešteni u jednom muzeju u tom gradu.

Posle protesta na Majdanu 2014. godine i promene vlasti ukrajinski parlament je izglasao zakon o „dekomunizaciji“, koji predviđa odstranjivanje statua iz sovjetskog vremena, prenosi Gardijan.

U nekim slučajevima statue su modifikovane, pa je statua Lenjina u Odesi postala statua Darta Vejdera, filmskog lika iz Ratova zvezda.

Zbog ruskog napada na Ukrajinu, političari i javno mnjenje traže još radikalniji raskid sa ruskom i sovjetskom prošlošću, a na udaru se našla i statua ruske carice, koja je nekoliko puta polivena crvenom bojom.

Katarina Velika je bila carica Rusije od 28. juna 1762. do smrti 6. novembra 1796. godine. Ime Odesa se prvi put pominje januara 1795. godine i odnosi se na rusko pomorsko utvrđenje na ruševinama tvrđave Hadži-bej, koje je služilo u borbama Ruske imperije sa Otomanskim carstvom.

Nulta Tačka/Novosti

Ne propustite

Ron DeSantis: Florida nikada neće podržati GLOBALNI PAKT O PANDEMIJI kojeg gura SZO

Ron DeSantis: Florida nikada neće podržati GLOBALNI PAKT O PANDEMIJI kojeg gura SZO

Nema šanse da će Florida ikada podržati globalni sporazum o
Hezbolah upozorava ljude u Libanu da ne skeniraju QR kodove sa izraelskih letaka

Hezbolah upozorava ljude u Libanu da ne skeniraju QR kodove sa izraelskih letaka

Hezbolah je upozorio ljude u Libanu da ne skeniraju QR