Većina amerikanaca želi da se FBI istraži zbog cenzure društvenih medija
Sada kada je, sa „Tvitter fajlovima“, mačka zvanično van torbe u vezi sa umešanošću vlade SAD i njenih agencija u označavanje korisničkog sadržaja na društvenoj veb lokaciji – postavlja se pitanje da li bi ovaj oblik cenzure trebalo zvanično da istražuje Kongres?
Prema telefonskoj anketi među verovatnim američkim glasačima koju su sproveli Rasmussen Reports i Laptop From Hell Mirande Devin – u kojoj se posebno pitalo da li FBI treba da bude istražen zbog njegove uloge u ovom i drugim slučajevima cenzure društvenih medija – velika većina, 63% ispitanika, su rekli „da“.
Na pitanje formulisano kao: „Da li Kongres treba da istraži da li je FBI bio umešan u cenzuru informacija na sajtovima društvenih medija?“, 22% je odgovorilo ne, a 15% je reklo da nisu odlučili.
Posmatrano po partijskoj pripadnosti ili nedostatku iste, podrška kongresnoj istrazi o ovom pitanju izgleda ovako: republikanci (75%), nestranački (63%), demokrate (52%).
Raspoloženje bi uskoro moglo biti slično i u samom Kongresu, gde će Jim Jordan, republikanac, uskoro postati predsedavajući Odbora za pravosuđe Predstavničkog doma. Džordan je citiran da je prošle nedelje izrazio „ozbiljnu zabrinutost“ zbog „kako i zašto tehnološke kompanije potiskuju, prećutkuju ili smanjuju domet određenih političkih govora i govornika“.
🔶 Broj zatvorenih novinara širom sveta dostigao novi rekord https://t.co/muhOwbU4C8
— Nulta Tačka (@ProdukcijaNT) December 29, 2022
Na pitanje: „Koliko je verovatno da je FBI ohrabrio sajtove društvenih medija kao što su Fejsbuk i Tviter da ‘sklone, ućutkaju ili smanje domet određenih političkih govora i govornika’?“, 63% je odgovorilo rekavši da je to verovatno, 43% veruje da je to vrlo verovatno, dok 27% ne misli da je verovatno, a 11% je neodlučno.
Rezime rezultata ankete u Rasmussen Report-u sugeriše da bi se ovo moglo pretvoriti u „TwitterGate” – ali s obzirom na to da je prava „zvezda” ovde FBI, i da su se pitanja odnosila na cenzurne aktivnosti agencije i na drugim velikim društvenim platformama, možda verovatniji ishod bi bio „FBIGate“.
A kada je reč o percepciji FBI-ja, u smislu da ima veoma povoljan, donekle povoljan, donekle nepovoljan ili veoma nepovoljan utisak o agenciji, 50% (koji vode demokrate, među kojima je ovaj broj 74%) reklo je da ima povoljno mišljenje.
46% je reklo da je njihovo mišljenje o FBI-u nepovoljno, dok 26% (od kojih su 40% republikanci) bira „veoma nepovoljnu” opciju.
53% ispitanika se slaže (37% snažno) sa savetnikom bivšeg predsednika Donalda Trampa Rodžerom Stounom, koji je rekao da je „grupa politizovanih nasilnika na vrhu FBI-a koji koriste FBI… kao lični Gestapo Džoa Bajdena“.
Sa Stounom se slaže 72% republikanaca i 52% neopredeljenih glasača, dok je kod demokrata ovaj broj 35%.