Istraživači testiraju biometrijsko prepoznavanje novorođenčadi za vakcinaciju
U SAD se već neko vreme radi na tome – a istraživanja i izveštaji govore da dobro napreduju – da se postigne efikasan nivo prikupljanja biometrijskih podataka ljudi. Od samog trenutka kada su rođeni.
Svrha je da se osigura da su novorođene bebe i mala deca identifikovani i praćeni u zdravstvene svrhe, kao što je praćenje primljenih vakcina.
Nedavnu kliničku studiju o tome kako se ovo odvija korišćenjem tehnologije koja je trenutno dostupna objavila je Nacionalna medicinska biblioteka SAD.
Izveli su ga Univerzitet Kalifornije u San Dijegu – i meksički Universidad Autonoma de Baja California i Hospital Central, oba u gradu Tihuana.
Studija navodi da, iako se odrasli relativno lako „obrađuju“ biometrijskom tehnologijom, isto ne važi i za veoma mlade ljude. Dakle, problem koji treba rešiti, u svetu za koji autori studije veruju da „univerzalno“ poziva na upotrebu biometrije.
Nerandomizovana studija je uključivala 500 dece u Meksiku, praćene u periodu od najviše dve godine od 2017. do 2019. godine, a ovoj deci i novorođenčadi su uzeti otisci prstiju da bi se obezbedilo ono što je poznato kao longitudinalno (uočavanje promena tokom vremena u grupama subjekata) biometrijsko sistemsko prepoznavanje.
🔶 Pisac koji je predvideo ekološku katastrofu koja se nikad nije desila predviđa „kraj civilizacije na koju smo navikli“ https://t.co/VhjKR49upz
— Nulta Tačka (@ProdukcijaNT) January 5, 2023
Studija je otkrila da je tačnost biometrijske verifikacije imala 77 procenata uspeha za bebe do tri dana, koristeći pravu stopu prihvatanja (TAR), dok je porasla na 96 procenata za četvorodnevne i starije.
Kada je metod bio najbolje rangirani rezultat, ovi brojevi su porasli do 86 odnosno 97 procenata tačnosti.
I iako su odojčad i mala deca koja su praćena radi studije bila „outsourced“, to jest, Meksikanci, biometrijski uređaj koji je studija koristila razvijen je na Univerzitetu Kalifornije u San Dijegu.
A sada sa ovim „optimističnim“ rezultatima, onima koji stoje iza uređaja ne bi smetalo da stvore neke mogućnosti za monetizaciju.
Da bi ga komercijalizovali, istraživači se udružuju sa „guruima“ za uzimanje otisaka prstiju NEC – kompanijom koja se čudno reklamira kao kompanija koja „organizuje svetliji svet“.
A da bi opravdali upotrebu uređaja, istraživači su se obratili UN:
„(…) ovi podaci sugerišu da tehnika snimanja slobodnog prostora visoke rezolucije može popuniti konačnu prazninu za univerzalnu biometriju za sve populacije na osnovu zahteva Cilj održivog razvoja Ujedinjenih nacija 16.9.“
Nulta Tačka/ReclaimTheNet