Politiko: NATO šalje Ukrajini oružje iz doba Hladnog rata
U Vašingtonu su počeli razgovori iza zatvorenih vrata o izvlačenju municije iz doba Hladnog rata i njenoj nadogradnji za potrebe Kijeva, piše „Politiko“
Ukrajina obara ruske dronove mahom zahvaljujući sistemu „gepard“ nemačke proizvodnje, vozilu koje iz dve cevi ispaljuje municiju od 35 mm. Berlin je Ukrajini prošle godine poslao 30 ovakvih vozila a planirana je isporuka još sedam „geparda“ tokom 2023, piše „Politiko“.
Reč je zapravo o protivvazdušnom topu koji se nalazi na vrhu guseničarskog vozila, odnosno o nemačkom oružju iz vremena Hladnog rata a koje je povučeno iz upotrebe pre deset godina.
„Gepard“ je „efikasan protiv bespilotnih letelica, kao i protiv krstarećih raketa“, rekao je portparol ukrajinskih vazduhoplovnih snaga Jurij Ihnat.
Međutim, tu efikasnost preti da naruši nedostatak municije za ovo nemačko staro vojno vozilo. Meci za „geparda“ uglavnom se proizvode u Švajcarskoj, a tamošnja vlada je odbila da izda potrebne dozvole za izvoz municije budući da želi da zadrži svoj neutralni status.
🔶 KINA započela eksperiment sa KOMARCIMA KOJI VAKCINIŠU populaciju bez ičijeg pristanka https://t.co/DQFVTZqn9N
— Nulta Tačka (@ProdukcijaNT) January 6, 2023
Nedostatak domaćih industrijskih kapaciteta predstavlja ozbiljan problem zapadnim vladama od početka rusko-ukrajinskog sukoba. Zato SAD i njihovi evropski saveznici užurbano rade na oživljavanju oružja iz starih zaliha, te razmatraju načine kako da udruže svoje resurse budući da rat u Ukrajini nastavlja da prazni vojna skladišta zemalja članica NATO-a.
U Vašingtonu su počeli razgovori iza zatvorenih vrata o izvlačenju municije iz doba Hladnog rata i njenoj nadogradnji za potrebe Kijeva, piše „Politiko“. Jedan program je već počeo, a uključuje projektile za odavno penzionisane HAVK sisteme protivvazdušne odbrane američke proizvodnje koji bi trebalo da se osposobe i pošalju na front.
Rakete za HAVK bile bi uparene s nekoliko lansera koje je Španija obećala Ukrajini. HAVK se i dalje koristi u Evropi i drugde, ali ga je američka vojska povukla iz upotrebe početkom 1990-ih u korist sistema „patriot“, što znači da raketa u američkim skladištima nema mnogo.
Devedesetih godina prošlog veka širom NATO-a brojno naoružanje je povlačeno iz upotrebe kao posledica manje proizvodnje oružja a u svetlu raspada Sovjetskog Saveza i nestanka istočne pretnje miru.
Nulta Tačka/RT