Saudijska Arabija: Čovek osuđen na SMRT zbog Tvitera i Vocapa- „Stalno je izražavao svoje mišljenje“
Prema sudskim dokumentima u posedu „Gardijana“, istaknuti profesor prava u Saudijskoj Arabiji osuđen je na smrt zbog optužbi koje uključuju posedovanje naloga na „Tviteru“ i korišćenje „Vocapa“, odnosno deljenja vesti „neprijateljskog sadržaja prema kraljevstvu“.
Detalje optužbi protiv akademika Avada al Karnija (65), uhapšenog još u septembru 2017, s „Gardijanom“ je podelio njegov sin Naser koji je prošle godine pobegao iz kraljevstva i živi u Velikoj Britaniji.
Hapšenje akademika predstavljalo je početak slamanja neistomišljenika od strane tada novoimenovanog prestolonaslednika Mohameda bin Salmana. Mediji pod državnom kontrolom prikazuju Al Karnija kao „opasnog propovednika“, dok disidenti kažu da je reč o važnom i cenjenom intelektualcu sa velikim brojem pratilaca na društvenim mrežama, uključujući oko dva miliona na „Tviteru“, prenosi „Jutarnji list“.
Dokumenti tužilaštva koje je podelio Naser insistiraju na tomu da je korišćenje društvenih mreža zabranjeno u kraljevstvu od početka vladavine princa Mohameda.
NOVO! PODCAST MARIO ZNA! GOST SLAVKO MATANOVIĆ
Zagovornici ljudskih prava i saudijski disidenti u egzilu upozoravaju da ovo nije jedini slučaj. Navode da je prošle godine majka dvoje dece Salma al Šehab dobila kaznu od 34 godine zatvora jer je imala nalog na „Tviteru“ i putem njega komunicirala sa disidentima. Još jedna žena, Nura al Kahtani, osuđena je na 45 godina zatvora zbog korišćenja „Tvitera“ u slične svrhe.
Prevod optužbi protiv akademika Al Kanija uključuje profesorovo “priznanje” da je koristio nalog na društvenim mrežama pod svojim imenom i da se služio aplikacijom kako bi “u svakoj prilici izrazio svoje mišljenje”. U dokumentima stoji i da je “priznao” korišćenje „Vocapa“.
Aktivista za ljudska prava Džid Basjuniu rekao je da se Al Karnijev slučaj uklapa u trend suočavanja naučnika i akademika sa smrtnom kaznom zbog izražavanja svojih stavova na društvenim mrežama. Paralelno je upozorio kako kraljevstvo nastoji da stvori međunarodnu sliku ulaganja u tehnologiju, modernu infrastrukturu, sport i zabavu, dok istovremeno pojedinci pozivaju da se ljudi ubijaju zbog njihovih mišljenja, postova i razgovora. Zaključio je kako naučnici nisu opasni niti pozivaju na rušenje režima, prenosi „Jutarnji list“.
Saudijska vlada nije odgovorila na zahtev „Gardijana“ da obrazloži slučaj akademika.