Kina predlaže da se „širenje lažnih informacija“ proglasi zločinom u sporazumu UN
Na sastanku Ujedinjenih nacija (UN) u Beču pregovara se o novoj međunarodnoj konvenciji o sajber kriminalu, a u Austriji i Kini je predloženo kriminalizovanje „širenja lažnih informacija“.
Ovaj predlog izgleda kao pokušaj Kine da legitimiše svoju kontrolu interneta i verovatno će ga osporiti zapadne zemlje, iako su mnoge od njih u poslednje vreme kopirale delove kineske kontrole.
Već postoji međunarodna konvencija o sajber kriminalu koja je potpisana 2001. Međutim, to nije bio ugovor UN i nisu je potpisale Rusija, Kina, Brazil i Indija, koje su neke od najvećih zemalja na svetu.
U tekućim pregovorima o novom ugovoru, predlozi koji su predloženi stavljeni su u dve kategorije; oni sa širokom podrškom i oni koji su osporeni. Predlozi o kontroli sadržaja na mreži generalno su potpali u spornu kategoriju i nisu bili deo neposrednih diskusija.
🔶 ☕ “Elita” želi da nam zabrani KAFU jer ona “doprinosi” klimatskim promenama https://t.co/lTFonc4rfL
— Nulta Tačka (@ProdukcijaNT) January 20, 2023
Međutim, pregovarački dokument koji je objavljen u ponedeljak uključivao je predlog Kine o kontroli onlajn sadržaja. Predlog bi primorao potpisnike sporazuma da uvedu zakone koji bi proglasili za zločin širenje lažnih informacija „koje bi mogle dovesti do ozbiljnih društvenih poremećaja“.
„Svaka država potpisnica će usvojiti takve zakonodavne i druge mere koje mogu biti neophodne da se proglase krivičnim delima, kada su počinjena namerno i protivpravno, znači objavljivanje, distribucija, prenošenje ili na drugi način stavljanje na raspolaganje lažnih informacija koje bi mogle dovesti do ozbiljnih društvenih poremećaja, uključujući ali ne ograničavajući se na informacije koje se odnose na prirodne katastrofe i katastrofe izazvane ljudima, pomoću kompjuterskog sistema [sistema/uređaja informacione i komunikacione tehnologije]“, navodi se u predlogu.
Ranije je Rusija predložila kriminalizaciju „distribucije materijala koji pozivaju na nezakonita dela motivisana političkom, ideološkom, socijalnom, rasnom, etničkom ili verskom mržnjom“. Predlog nije stigao do sledeće runde pregovora.
Nulta Tačka/ReclaimTheNet