JAPAN izjednačava COVID sa sezonskim gripom
Japanski premijer Fumio Kišida najavio je u petak planove za smanjenje pravnog statusa kovida na ekvivalent sezonskom gripu na proleće, što je potez koji bi dodatno opustio nošenje maski i druge preventivne mere dok zemlja nastoji da se vrati u normalu.
Kišida je rekao da je uputio stručnjake i vladine zvaničnike da razgovaraju o detaljima o smanjenju statusa kovida.
Promena bi takođe uklonila pravila samoizolacije i druge antivirusne zahteve i omogućila pacijentima sa kovidom da traže lečenje u bilo kojoj bolnici umesto samo u specijalizovanim ustanovama.
„Da bismo se vratili našem uobičajenom svakodnevnom životu u Japanu dok sprovodimo mere za prilagođavanje životu sa koronavirusom, proučićemo konkretne mere kako bismo postepeno prešli na sledeći korak“, rekao je Kišida.
Jovana Jeremić u programu uživo na najgori način izvređala Srbe sa Kosmeta: Prodali su svoju zemlju (VIDEO)https://t.co/eEtzP4ylJ8
— Nulta Tačka (@ProdukcijaNT) January 21, 2023
U Japanu, kovid je trenutno kategorisan kao bolest klase 2, zajedno sa SARS-om i tuberkulozom, i podleže ograničenju kretanja pacijenata i njihovih bliskih kontakata, dok se centralnim i lokalnim vladama dozvoljava da izdaju hitne mere.
Spuštanje u klasu 5 značilo bi ukidanje tih pravila.
Planirana promena bi označila veliku prekretnicu u japanskoj politici u borbi protiv kovida ka normalizaciji društvenih i ekonomskih aktivnosti.
Taj potez, međutim, dolazi u trenutku kada se Japan suočava sa široko rasprostranjenim infekcijama i rekordnim nivoima smrtnih slučajeva u onome što se smatra njegovim osmim talasom izbijanja od početka pandemije pre tri godine.
Prema podacima Ministarstva zdravlja Japana, dnevni broj smrtnih slučajeva prošle subote iznosio je rekordnih 503.
Stručnjaci kažu da bi najnovije povećanje moglo biti povezano sa pogoršanjem hroničnih bolesti kod starijih pacijenata.
Smanjenje pravnog statusa kovida prema zakonu o zaraznim bolestima moglo bi da ukloni trenutna pravila o hospitalizaciji i samoizolaciji i da pomogne da se oslobode bolnički kreveti rezervisani za pacijente sa kovidom, rekao je novinarima ministar zdravlja Katsunobu Kato.
„Ideja je da se stvori sistem u kojem se kovid može lečiti kao deo običnih medicinskih usluga“, rekao je on. Ali je upozorio: „Promena njegove klasifikacije ne znači da je koronavirus nestao. I dalje moramo da svi preduzmu dobrovoljne mere koristeći maske i mere predostrožnosti.“
Kato je rekao da je nošenje maski nepotrebno na otvorenom i da bi upotreba u zatvorenom takođe bila olakšana kada dođe do smanjenja.
Kato je dodao da će to zahtevati određena prilagođavanja za ljude, radna mesta, opštine i bolnice, i odbio je da postavi tačan vremenski okvir, osim što je rekao da će se to dogoditi na „proleće“.
Indija: Pfizer je pokušao “maltretira našu vladu” jer su vlasti dozvolili narodu da ih tuži u slučaju nuspojava vakcinehttps://t.co/mtEHSdoRZh
— Nulta Tačka (@ProdukcijaNT) January 21, 2023
Detalji se još razrađuju, ali se očekuje da će troškove lečenja kovida i vakcinacije za sada još uvek snositi vlada.
Japan je prošle jeseni prestao da zahteva testove za one koji su primili najmanje tri vakcine, deo pažljivog ublažavanja mera u zemlji nakon što je praktično zatvorila svoje granice za strane turiste na oko dve godine.
Japan sada prijavljuje poznate dnevne slučajeve između 100.000 i 200.000.
NultaTačka/VOA