U Kanadi dekriminalizovan heroin, kokain i druge teške droge
Jedna od najvećih provincija u Kanadi, Britanska Kolumbija postala prva provincija koja je dekriminalizovala heroin, fentanil, kokain i druge teške droge
Počevši od utorka, stanovnicima Britanske Kolumbije starijim od 18 godina biće dozvoljeno da nose do 2,5 grama droga poput kokaina, heroina, fentanila, metamfetamina i morfijuma, preneo je BBC.
Britanskoj Kolumbiji je vlada dala dozvolu da isproba plan na tri godine, kada će droga i dalje biti ilegalna, ali oni koji nose manje od 2,5 grama neće biti uhapšeni, optuženi niti će im droga biti zaplenjena.
Umesto toga, stanovnicima koji nose lekove biće ponuđene informacije o zdravstvenim i socijalnim uslugama.
„Dekriminalizacija ljudi koji koriste droge razbija strah i stid koji su povezani sa upotrebom supstanci i osigurava da se osećaju sigurnije kada posežu za pomoćnim sredstvima“, rekla je Dženifer Vajtsajd, ministarka za mentalno zdravlje i bolesti zavisnosti Britanske Kolumbije.
Kerolin Benet, kanadski savezni ministar za mentalno zdravlje i bolesti zavisnosti, rekla je da je taj potez „monumentalna promena u politici droga koja favorizuje negovanje odnosa poverenja i podrške u zdravstvenim i socijalnim službama u odnosu na dalju kriminalizaciju“.
Zagovornici plana se nadaju da će se njime pozabaviti naglom porastom smrtnih slučajeva od predoziranja koji je ostavio 10.000 mrtvih u Britanskoj Kolumbiji od 2016. godine, kada je ta zemlja proglasila smrtne slučajeve povezane sa drogom kao vanrednu situaciju za javno zdravlje, izvestio je CBC.
As of Jan. 31, 2023, adults aged 18+ in BC who possess 2.5g or less of certain illegal drugs for personal use will not face criminal charges. BC will be the 1st province to take this step to treat addiction as a health issue, not a criminal justice one. https://t.co/jAa8Ehmcqt pic.twitter.com/0yMqnvvp6k
— BC Government News (@BCGovNews) January 26, 2023
Mnogi kritičari plana u Kanadi kažu da on ne ide dovoljno daleko i da je 2,5 grama prenizak prag koji neće napraviti razliku za korisnike koji konzumiraju velike količine droge.
„Dekriminalizacija bi, po mom mišljenju, bila ako imate supstancu za ličnu upotrebu, onda je ona za ličnu upotrebu, a policija ne bi trebalo da ima ulogu u tome. … Ono što odlučite da koristite za svoje lične potrebe je vaš izbor. “, rekla je za CBC Lisa Lapointe, glavni patolog Britanske Kolumbije.
Neki su javno izrazili protivljenje dekriminalizaciji droga, uključujući Čak Duseta, predsednika Kanadske mreže za prevenciju droga, koji je rekao da je „olakšavanje upotrebe droga za njih nešto poput palijativnog zbrinjavanja“.
„To je samo osuđivanje na sporu smrt zbog droge, dok ako ih oslobodite od droge, vratite im život, oni mogu da uživaju u životu“, rekao je Duset, preneo je Njujork tajms, dodajući da korisnicima droga treba pružiti pomoć u rešavanju osnovnih uzroka „koji su ih naveli da koriste drogu na prvom mestu“.
Drugi su istakli da sličan plan u Oregonu koji je usvojen pre dve godine nije dao značajne rezultate i da se većina smrti od predoziranja u Britanskoj Kolumbiji dešava u gradskim centrima gde su droge već efektivno dekriminalizovane, preneo je National Post.