Oni su KAO u sukobu! Američke firme investiraju milijarde u KINESKI sektor za razvoj veštačke inteligencije
Američke kompanije bile su uključene u najmanje 37 odsto ukupnih investicionih transakcija u kineskom sektoru veštačke inteligencije (AI) između 2015. i 2021. godine, prema novom izveštaju.
U izveštaju koji je objavio Centar za bezbednost i nove tehnologije Univerziteta Džordžtaun, utvrđeno je da 40,2 milijarde dolara u investicionim transakcijama u kineske kompanije sa veštačkom inteligencijom ima američku podršku, iako je nejasno koliki je procenat tog iznosa napravljen od strane američkih investitora ili njihovih inostranih investitora posrednika.
Novac je dat 251 kineskoj kompaniji sa veštačkom inteligencijom, prvenstveno kao deo rizičnog kapitala, ulog i investicije u pripremnoj fazi.
Postoje rizici sa takvim investicijama, navodi se u izveštaju, jer su generalno praćene drugim nematerijalnim koristima u kojima se američka ekspertiza isporučuje kompanijama sa sedištem u Kini.
„Dok podaci Crunchbase-a sugerišu da su odlazna ulaganja SAD u kineske kompanije sa veštačkom inteligencijom ograničena, takve finansijske aktivnosti, komercijalne veze i prećutna ekspertiza koja se prenosi od finansijera sa sedištem u SAD ka ciljanim kompanijama u kineskom ekosistemu veštačke inteligencije nose implikacije koje se protežu izvan poslovnog sektora“, navodi se u izveštaju.
„Investicije u ranijim fazama posebno mogu pružiti nematerijalne koristi izvan kapitala, uključujući mentorstvo i podučavanje, prepoznavanje imena i mogućnosti umrežavanja. Kao takva, odlazna ulaganja SAD u kinesku tehnologiju, a posebno u veštačku inteligenciju, zaslužuju dodatnu pažnju i praćenje”.
Američke kompanije finansiraju kineske kompanije sa veštačkom inteligencijom
Američke investicije u kompanije sa veštačkom inteligencijom sa sedištem u Kini našle su se na udaru kritike poslednjih godina zbog količine kontrole koju je kineski komunistički režim nad takvim kompanijama vršio.
🔶 Veliki reset! BRITANCE koji se greju na drva čeka kazna od 300 funti, MOGUĆ I ZATVOR https://t.co/UC9qI20QvV
— Nulta Tačka (@ProdukcijaNT) February 2, 2023
Komunistička partija Kine (KPK), koja vlada Kinom kao jednopartijskom državom, primenila je nekoliko zakona koji zahtevaju od kompanija sa sedištem u Kini da sve podatke u svom posedu stave na raspolaganje režimu na zahtev.
To znači da bi KPK mogla direktno da koristi sve podatke ili tehnologije koje su razvile kineske kompanije uz podršku SAD za poboljšanje svojih vojnih sposobnosti, u skladu sa režimskom strategijom „vojno-civilne fuzije“.
Štaviše, takve investicije direktno podstiču napore Kine da pretekne Sjedinjene Države kao vodeća tehnološka sila.
To pokazuje vrednost ulaganja američkih izvora u kineske kompanije sa veštačkom inteligencijom. Dok su investicione transakcije koje uključuju izvore finansiranja iz SAD činile samo 17 odsto ukupnog broja izvršenih transakcija, navodi se u izveštaju, te transakcije su činile 37 odsto ukupne vrednosti finansiranja svih takvih transakcija.
Značajno je da američke investicije takođe uključuju velika sredstva za kineske kompanije čije bi istraživanje moglo da bude od koristi kineskoj vojsci u potrazi za veštačkom inteligencijom i autonomnim sistemima.
„Neke od najvećih investicija uključuju samostalnu investiciju Goldman Sachs-a u 1KMXC, kompaniju za robotiku sa AI, kao i ulaganje tri VC firme sa sedištem u SAD u Geek+, autonomnu kompaniju za mobilne robote“, navodi se u izveštaju.
Nulta Tačka/ZeroHedge