Novi sporazum SZO-a dovešće do uništavanja naše privatnosti
Globalna, neizabrana zdravstvena agencija sve je bliže dobijanju novih, pravno obavezujućih ovlašćenja.
Svetska zdravstvena organizacija (SZO) objavila je najnoviji nulti nacrt svog međunarodnog sporazuma o pandemiji koji će neizabranoj globalnoj zdravstvenoj agenciji dati nova ovlašćenja za nadzor ako bude usvojen.
Ugovor zahteva da 194 države članice SZO (koje predstavljaju 98% svih zemalja u svetu) ojačaju SZO „sistem nadzora zdravlja“.
One Health je sistem SZO koji ima za cilj da „optimizuje zdravlje ljudi, životinja i ekosistema“ i „koristi bliske, međuzavisne veze između ovih oblasti da stvori nove metode nadzora i kontrole bolesti“.
Izveštaj SZO o zdravlju ukazuje na Covid-19 kao jedan od glavnih razloga za proširenje svog pristupa Jedinstvenog zdravlja i navodi da je „stavio u središte pažnje potrebu za globalnim okvirom za poboljšani nadzor“.
Nacrt ugovora takođe nalaže državama članicama SZO da ojačaju funkcije nadzora za „istragu i kontrolu epidemije kroz interoperabilne sisteme ranog upozoravanja i uzbunjivanja“.
Pored toga, zahteva od država članica da priznaju SZO kao „organ za usmeravanje i koordinaciju međunarodnog zdravstvenog rada, u prevenciji pandemije, spremnosti, reagovanju i oporavku zdravstvenih sistema, kao i u prikupljanju i generisanju naučnih dokaza i, uopšteno govoreći, negovanju multilateralnih saradnji u globalnom upravljanju zdravstvom”.
🔶 Građani Holandije prelepili prozore novinske agencije sa stikerima preminulih od vakcina protiv COVID-a https://t.co/Nj91Lc1N2D
— Nulta Tačka (@ProdukcijaNT) February 6, 2023
Ovde je kopija nultog nacrta sporazuma SZO o pandemiji.
Iako se u nacrtu ugovora ne pominju alati za nadzor koji su korišćeni tokom Covid-a, kao što su praćenje kontakata, testiranje i pasoši za vakcine, SZO je ranije potvrdila da je veliki zagovornik pasoša za vakcine. U ranim fazama pandemije, SZO je takođe pohvalila kineski odgovor na Covid, koji je koristio intenzivan digitalni nadzor, pre nego što je promenila svoj stav i kritikovala kinesku politiku nultog Covid-a.
Ovaj nacrt sporazuma je u izradi od decembra 2021. Očekuje se da će konačni izveštaj o sporazumu biti predstavljen telu za donošenje odluka SZO, Svetskoj zdravstvenoj skupštini (WHA), u maju 2024. godine.
Ako bude usvojen, ovaj sporazum će biti usvojen u skladu sa članom 19. Ustava SZO — članom koji dozvoljava SZO da nametne pravno obavezujuće konvencije za 194 države članice SZO ako dve trećine država članica odnosno njihovi predstavnici glasaju za konvencije.
Za razliku od procesa donošenja zakona u većini demokratskih zemalja, gde izabrani zvaničnici primenjuju nacionalne zakone, ovaj proces SZO dozvoljava malom broju globalnih predstavnika, često neizabranih diplomata, da nameću međunarodne zakone svim državama članicama SZO.
Dok su se neki političari suprotstavili ovom međunarodnom sporazumu o pandemiji, on ima podršku mnogih moćnih nacija, uključujući Sjedinjene Države (SAD), Ujedinjeno Kraljevstvo (UK), Kanadu, Australiju, Novi Zeland i Evropski savet (EK) (koji predstavlja 27 država članica Evropske unije (EU).
Ovaj sporazum je samo jedan od predloga globalnog nadzora sa vezama u SZO koji potiču od uticajnih globalnih ličnosti. Na Business (B20) 2022, samitu poslovnih lidera iz zemalja Grupe 20 (G20), brojne zemlje su se složile oko digitalnog zdravstvenog pasoša koji koristi standarde SZO. Ovaj digitalni zdravstveni sertifikat će pratiti da li su ljudi vakcinisani ili testirani.