Kanada usvojila zakon o onlajn cenzuri
Kanadski Senat usvojio je zakon C-11 (Zakon o onlajn strimovanju), koji kritičari nazivaju „zakonom o cenzuri interneta“, zajedno sa nekoliko amandmana.
Predlog zakona je usvojen u trećem čitanju sa 43 glasa za i 15 protiv, što znači da je sada sve bliže tome da postane zakon jer se u sledećem koraku vraća u Donji dom, koji će razmatrati amandmane.
Vlada je predložila nacrt kao način za izmenu Zakona o radiodifuziji modifikacijom kanadske politike emitovanja i davanjem kanadskoj komisiji za radio-televiziju i telekomunikacije (CRTC) nova ovlašćenja kao regulatora.
Protivnici zakona, uključujući konzervativne političare i druge grupe, međutim, vide ga kao način da se poveća sposobnost vlade da cenzuriše govor na internetu koji joj se ne sviđa.
Mario Zna Podcast #196 – Goran FES – Zemljotresi ili nešto drugo – UŽIVO
Napor da se ovaj zakon oživi u Kanadi ima dosta priče iza sebe: u početku je Zakon o onlajn strimingu, tada poznat kao Bill C-10, usvojen u Donjem domu u junu 2021, ali je propao u Senatu.
Vratio se kao Predlog zakona C-11 u februaru 2022. godine, odobren od Predstavničkog doma u junu, i konačno je prošle nedelje prošao kroz Senat.
Reagujući na poslednje glasanje o zakonu, konzervativni senator Denis Baters je na Tviteru kritikovao obe zakonodavne institucije – nazvavši Senat premijera Džastina Trudoa „lažnim nezavisnim“; dok sam zakon naziva „strašnim“.
🔶 Šekler i Radovanović pozivaju na uvođenje mera zbog PTIČJEG GRIPA: Treba pripremiti vakcinaciju https://t.co/K0WUMJIeoK
— Nulta Tačka (@ProdukcijaNT) February 8, 2023
Pristalice veruju da će zakon, kada postane zakon, biti od koristi za stare medije koji se takmiče sa digitalnim medijima i poboljšati „otkrivanje kanadskog sadržaja“ na glavnim međunarodnim platformama.
Protivnici, međutim, smatraju da će CRTC dobiti široka nova ovlašćenja bez odgovarajućeg nadzora bilo vlade ili parlamenta.
Osnivač i predsednik Centra za pravosuđe za ustavne slobode Džon Karpej kaže da cilj zakona, na prvi pogled, nije problem, jer bi trebalo da CRTC-u da nadležnost nad kompanijama poput Netfliksa, Diznija i sličnih giganata.
Međutim, tu se moć neće završiti, rekao je Karpej, dajući istu izjavu koja je davana mesecima.
„Naprotiv, OSA (Zakon o onlajn strimovanju) će ovlastiti CRTC da preuzme nadležnost putem regulacije nad bilo kojim ‘programom’; (audio ili audio-vizuelni sadržaj na mreži) koji može biti „monetizovan; jer „direktno ili indirektno generiše prihode“, dodao je Karpej.
A to, prema njegovim rečima, uključuje i privatnike.
„Dugoročno gledano, CRTC bi mogao na kraju da reguliše veliki deo sadržaja koji je objavljen na glavnim društvenim medijima, čak i tamo gde sadržaj generišu ili postavljaju verske, političke i dobrotvorne neprofitne organizacije“, prokomentarisao je Karpej.