Sjedinjene Američke Države počele su da evakuišu svoje diplomatsko osoblje iz ambasade u glavnom gradu Avganistana Kabulu dok su talibani polako ulazili u grad, nakon što im je samo prestonica ostala „neosvojena tvrđava“, a potom i objavili da „konrolišu ceo Avganistan“.
– Za sada imamo manji broj ljudi koji odlazi, a većina osoblja je spremna za odlazak. Ipak, ambasada nastavlja da funkcioniše – rekao je jedan američki zvaničnik koji nije želeo da otkrije svoj identitet, prenosi Rojters.
Očekivano je da će evakuacija većine diplomata početi danas, s obzirom da snage talibana nastavljaju munjevit vojni napredak prema Kabulu, u čije su predgrađe već ušli.
https://twitter.com/shashj/status/1426808439297167362?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1426808439297167362%7Ctwgr%5E%7Ctwcon%5Es1_c10&ref_url=https%3A%2F%2Fpulsembed.eu%2Fp2em%2FU8SRxUosS%2F
Ambasada SAD obavestila je juče svoje osoblje da im na raspolaganju stoje spalionice u kojima mogu da unište osetljive materijale, bilo da su u papirnom ili elektronskom obliku. To se čini da bi se „smanjila količina osetljivog materijala“ u zgradi ambasade, navodi se u uputstvu u koje je Rojters imao uvid.
Neimenovani zvaničnik NATO-a je rekao da je nekoliko predstavnika EU prebačeno na bezbednu lokaciju u Kabulu.
CNN je izvestio da će u naredna 72 sata biti evakuisano osoblje iz ambasade u Kabulu
Sve podseća na Vijetnam
U međuvremenu, američki predsednik Džo Bajden potvrdio je sinoć da je delegacija SAD na pregovorima u Dohi u kojima su učestvovali predstavnici avganistanske vlade i talibana upozorila pobunjenike da će na svaku akciju u kojoj se rizikuju životi američkog osoblja uslediti brz i jak vojni odgovor.
In Kabul, echoes of the Vietnam bug-out.https://t.co/tH65iHOmaV pic.twitter.com/NQTTBnZ5qK
— Michael Dominowski (@dominowski) August 12, 2021
U izjavi nakon razgovora sa zvaničnicima sistema američke nacionalne bezbednosti, Bajden je rekao da je poslao 5.000 vojnika u Avganistan, kako bi se omogućilo bezbedno povlačenje američkog osoblja i Avganistanaca koji su pomagali SAD tokom misije, kao osoba koje su u „posebnom riziku od talibana“, preneo je ranije AP.
Iako je Bajden odbacio navode da se dešava repriza vijetnamskog debakla, kada su u Sajgonu helikopterima evakuisani Amerikanci sa krova ambasade, taj scenario opet gledamo, ovaj put u Kabulu.
– Nema šanse da ćete videti situaciju zbog koje bi ljude evakuisali helikopterima sa krovova ambasade u Kabulu. Talibani nisu vojska Severnog Vijetnama. Oni se ni izdaleka ne mogu porediti u pogledu sposobnosti – rekao je Bajden u julu i odbacio paralelu između Kabula i Sajgona.
MARIO ZNA PRE TRI DANA NAJAVIO KADA KREĆE HAOS U AVGANISTANU I KOLIKO IZBEGLICA MOŽEMO DA OČEKUJEMO!
https://youtu.be/Dz-nHHdpFto
Samo mesec dana kasnije stvarnost ga je demantovala. Avganistanska vojska se u roku od nekoliko nekoliko nedelja raspala pred munjevitom ofanzivom talibana, na opšte zaprepašćenje sveta jer – zar nisu Amerikanci zadnjih 20 godina obučavali vladine snage da se same nose sa talibanskom pretnjom?
Svetski mediji su jutros potvrdili da su snage pobunjenih talibana osvojile i grad Džalalabad u zapadnom delu Avganistana uz reku Kabul, koji je i administrativni je centar provincije Nangarhar i jedan je od ključnih centara transporta i trgovine.
https://twitter.com/ZaidZamanHamid/status/1426833790324854787?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1426833790324854787%7Ctwgr%5E%7Ctwcon%5Es1_c10&ref_url=https%3A%2F%2Fpulsembed.eu%2Fp2em%2FXoLhi05w-%2F
U međuvremenu, ušli su i u Kabul, „iz svih pravaca“, a trenutno se nalaze u predsedničkoj palati gde traju pregovori sa vlastima o mirnoj predaji vlasti.
Nakon munjevitog kretanja prema Kabulu, talibani su naredili svojim borcima da se uzdrže od nasilja, dozvole bezbedan prolazi svima koji to žele i zatražili su od žena da se sklone u zaštićene oblasti.
🇦🇫🇺🇲Historical footage that will illustrate yet another American «defeat» for a long time to come.
A U.S. Air Force transport helicopter evacuates people and property from the U.S. diplomatic mission in Kabul.
Americans decided to make their withdrawl a PR disaster at last! pic.twitter.com/2EBJYk6WR6
— Munim 🍁 (@Munimusing) August 15, 2021
Talibani su u međuvremenu saopštili da kontrolišu celu teritoriju Avganistana.