Samo trećina Ukrajinaca u Nemačkoj planira da se vrati kući kada se rat završi
Ogromna većina ukrajinskih izbeglica koje trenutno borave u Nemačkoj ne namerava da se vrati u svoju matičnu zemlju odmah posle rata, pokazalo je najnovije ispitivanje javnog mnjenja…
U istraživanju koje je sprovela Federalna kancelarija za migracije i izbeglice (BAMF), samo 34 odsto ispitanika otkrilo je da će otići kući odmah nakon rata.
Oko 2 odsto je reklo da planira da ostane u Nemačkoj najmanje godinu dana nakon završetka sukoba, dok je 11 odsto otkrilo nameru da ostane u Nemačkoj „još nekoliko godina“.
Značajno je da je više od četvrtine (26 odsto) ispitanika reklo da ne planira da se vrati u Ukrajinu i da želi da ostane u Nemačkoj na neodređeno vreme.
Pridružite nam se – https://t.me/nultatacka
Više od milion ukrajinskih izbeglica preselilo se u Nemačku od izbijanja rata u zemlji u februaru prošle godine. Nedavni podaci govore o ukupno 1.055.323 od 15. februara 2023. godine, što je cifra niža samo od Poljske sa 1,55 miliona evidentiranih izbeglica i Rusije sa 2,85 miliona izbeglica.
Uprkos tome što su dobro obrazovani — 72 procenta odraslih navodno ima fakultetsku diplomu — samo 4 procenta ispitanika izjavilo je da dobro poznaje nemački jezik, iako polovina pohađa kurseve jezika.
Štaviše, samo 17 odsto radno sposobnih Ukrajinaca našlo je posao u Nemačkoj.
Studija BAMF-a otkrila je da tri četvrtine ukrajinskih izbeglica trenutno boravi u privatnim smeštajima, dok 9 odsto živi u skloništima za izbeglice, a 17 odsto u hotelima.
Približno 80 odsto odraslih izbeglica iz Ukrajine su žene, od kojih je tri četvrtine stiglo u Nemačku bez partnera. Oko 48 odsto navedenih žena je stiglo sa decom.
Zdravstveno stanje ukrajinskih izbeglica se generalno ocenjuje kao dobro, ali je njihovo zadovoljstvo životom znatno niže u poređenju sa nemačkom populacijom.
„Psihološko blagostanje dece izbeglica je takođe nisko u poređenju sa drugom decom koja žive u Nemačkoj“, navodi se u izveštaju.
👉 Vučićev savetnik Toni Bler pokreće novu AKCIJU za biometrijski digitalni ID https://t.co/lNHXwFT8M0
— Nulta Tačka (@ProdukcijaNT) February 23, 2023
Najpopularniji razlog zbog kojeg su ukrajinske izbeglice odlučile da odu u Nemačku bio je „poštovanje ljudskih prava u zemlji“. Drugi razlozi koje navode ispitanici uključuju sistem socijalne zaštite u zemlji, njen obrazovni sistem i činjenicu da Nemačku smatraju gostoljubivom, tolerantnom zemljom.
Rezultati dolaze u trenutku kada lokalne vlasti u Nemačkoj izveštavaju saveznu vladu da su njihove socijalne usluge zasićene, a mnoge lokalne vlasti su odustale od daljih planova za smeštaj još većeg broja imigranata.
„Nedostaju stanovi, vrtići, nastavnici za škole i kursevi jezika. To je jedan od razloga zašto se društvene tenzije povećavaju“, upozorio je ranije ovog meseca Rajnhard Sager, predsednik Nemačkog okruga.
Plima javnog mnjenja takođe se brzo okreće protiv liberalne politike azila savezne vlade. Istraživanje koje je sproveo institut za istraživanje javnog mnjenja INSA za list Bild am zontag pokazalo je da 51 odsto Nemaca smatra da zemlja prihvata previše izbeglica.
Nemački podstanari u gradu Lerah na jugu Nemačke obavešteni su ovog meseca da će im ugovori o stanovima biti raskinuti i da će biti iseljeni kako bi napravili mesta za ukrajinske izbeglice.
Trenutno stanje navelo je liderku nemačke konzervativne Alternative za Nemačku (AfD) Alis Vajdel da prošlog meseca pozove vladu da zatvori granicu, insistirajući da je država blagostanja pod ozbiljnom pretnjom zbog masovne migracije.