„Ma slučajnost“! Preti pucanje izvoza govedine jer je u Brazilu otkrivena bolest ludih krava
I eto, baš „slučajno“ u toku krize sa cenom hrane, inflacijom, ptičijim gripom, izgorelim farmama pilića širom sveta sada je došlo i do kravljeg ludila. Šta je potrebno elitistima da urade da bi označili insekte kao jedinu sigurnu hranu?
Brazil, najveći svetski izvoznik govedine, obustavio je isporuke govedine u Kinu jer je otkriven slučaj goveđe spongiformne encefalopatije (bolesti kravljeg ludila), navodi Blumberg, pozivajući se na ministarstvo poljoprivrede i stočarstva zemlje.
Brazilski ministar poljoprivrede Karlos Favaro rekao je da je bolest životinja poznata kao kravlje ludilo pronađena na maloj farmi u severnoj državi Para.
„Sve mere se preduzimaju odmah u svakoj fazi istrage i stvar se rešava potpuno transparentno kako bi se brazilskim i svetskim potrošačima garantovao priznati kvalitet našeg mesa“, rekao je Favaro.
NOVO! PREDRAG ZLATANOVIĆ U PODCASTU MARIO ZNA
Favaro je rekao da je obaveštena Svetska organizacija za zdravlje životinja. Uzorci zaražene životinje poslati su u referentnu laboratoriju organizacije u Kanadi kako bi se utvrdilo da li je slučaj „atipičan“.
Atipično se javlja kod starijih goveda. Smatra se da je nizak rizik i da se prirodno javlja u poređenju sa drugim oblicima bolesti.
„Simptomatologija ukazuje da je u pitanju atipični oblik bolesti, koji se javlja spontano u prirodi, ne izazivajući rizik od širenja na stado i ljude“, navodi se u saopštenju Agencije za poljoprivrednu odbranu Para .
Iz predostrožnosti, brazilske vlasti zaustavile su isporuke govedine u Kinu. Favaro je rekao da će taj potez biti kratkoročni i da se „intenzivira dijalog sa vlastima kako bi se demonstrirali sve informacije i brzo ponovno uspostavljanje brazilske trgovine mesom”.
2021. godine, slična obustava trgovine desila se kada su u Brazilu otkrivena dva slučaja kravljeg ludila . Hiberville Neto, direktor konsultantske kuće HN Agro, očekivao je da će zabrana izvoza biti kraća od one pre nekoliko godina.
Ako zabrana bude na snazi dovoljno dugo, kineski uvoznici bi mogli da počnu da nabavljaju goveđe proizvode negde drugde, kao što su Australija, Japan i Koreja.