CENZURA se nastavlja! Koristi se veštačka inteligencija kako bi označili „dezinformacije“ u podkastima
Čini se da Brukings institut ne shvata ozbiljno samo podcasting, već i „rat protiv podcastinga“.
Tekst (predstavljen kao rezultat istraživanja) objavljen na veb stranici organizacije u februaru, optužuje neke podkastere, posebno one označene kao „političke“, da šire dezinformacije prilično neprovereno.
Pridružite nam se – https://t.me/nultatacka
Da bi pronašli „dezinformacije“ u podkastovima i odredili njihov obim, autori kažu da su se okrenuli „AI“ i istovremeno uputili poziv tehnološkim kompanijama i regulatorima da se „suoče sa ovim izazovom“ – jednim od „najvećih transparentnosti širom sveta“ – u smislu praksi moderiranja sadržaja, finansijskog otkrivanja i algoritamskog pojačavanja aplikacija za podkast“.
A pitanje na koje članak izgleda želi da odgovori jeste kako to zaustaviti – odnosno preuzeti ono što se čini kao jedan od poslednjih onlajn medija prilično otpornih na cenzuru koja je sada glavni oslonac na društvenim platformama.
„Problemi“ sa podkastovima i teškoća u kontroli medija i njihovom dovođenju do, kao celine, bilo koje političke ili ideološke linije, je tehnologija koja ih pokreće.
Iako je podkasting sada postao posao sa različitim proizvođačima kao posrednicima – a na te kompanije se svakako može vršiti pritisak da cenzurišu baš kao i na tradicionalne medije, ili čak da odbace i poništavaju talente – u srcu podcastinga je i dalje dostupnost direktnog puta do slušalaca putem RSS-a. Dakle, decentralizovana priroda je ono što ga čini tako „problematičnim“ za one koji pokušavaju da nametnu „regulatorni nadzor“.
👉 Transrodni sportista dominira na ženskom takmičenju, pobeđuje u četiri takmičenja zaredom https://t.co/GQMbw8HZLu
— Nulta Tačka (@ProdukcijaNT) March 1, 2023
To je svet u kome, na očigledan užas Brukings instituta, dok citira pionira podkasta, „svako može biti izdavač, svako može biti emiter“.
„Postaje još gore“: članak citira ranu epizodu Verdict iz 2021. sa Tedom Kruzom, gde je domaćin Majkl Nouls u jednom trenutku prokomentarisao: „To je podcast: možeš da kažeš šta god želiš!“
Sigurno nijedno demokratsko društvo ne bi moglo da izdrži takvu jeres.
Tako je Institut Brukings angažovao pomoć programa „provere činjenica AI“, koji je takođe uključivao „provere činjenica“ poput Politifakta i Snupsa da analizira milione sati sadržaja, a sve u cilju dokazivanja određene poente – čak, sumnja se, unapred određene poente.
I misle da su uspeli. „Konzervativni podkasteri imali su 11 puta veću verovatnoću od liberalnih podkastera da dele tvrdnje koje su proverene kao lažne ili nepotkrepljene“, navodi se u članku.
Brukingsov metod koji se očigledno oslanja na „AI“ je nešto što je kritičar Volter Kirn bez problema nazvao „naučnim sranjem“ – koji bi želeo da cenzuru učini „matematičkom, a ne ustavnom brigom“.