Američki agenti tvrde da je „prukrajinska grupa“ odgovorna za eksploziju na Severnom toku
Neodređeni novi obaveštajni podaci „sugerišu da je iza napada na gasovode Severni tok u septembru 2022. stajala proukrajinska grupa“ , objavio je u utorak Njujork tajms , citirajući anonimne američke zvaničnike.
Neimenovani izvori Tajmsa rekli su da „veruju da su saboteri najverovatnije ukrajinski ili ruski državljani, ili neka kombinacija ove dve stvari“ i da „nije umešan nijedan američki ili britanski državljanin“. Oni su dalje rekli da nemaju dokaza da su ukrajinski predsednik Vladimir Zelenski ili njegovi „najviši poručnici“ umešani, niti da su „bilo koji zvaničnici ukrajinske vlade“ rukovodili napadom.
Anonimni zvaničnici nisu mogli da kažu ko je rukovodio ili platio „operaciju“ i rekli su da je moguće da je napad „možda izvela posrednička snaga koja je povezana sa ukrajinskom vladom ili njenim bezbednosnim službama“.
Bombe koje su pokidale tri od četiri niza cevovoda na dnu Baltičkog mora „najverovatnije“ su postavili iskusni ronioci, „koji izgleda nisu radili za vojne ili obaveštajne službe“, ali su možda prošli „specijalizovanu vladinu obuku u prošlosti“, tvrdili su anonimni zvaničnici.
Takođe su rekli da američki predsednik Džo Bajden i njegovi najviši saradnici „nisu odobrili” napad na Severni tok i da „nije bilo umešanosti SAD” u eksplozije. Ove izjave se direktno odnose na prošlomesečni izveštaj istraživačkog novinara Simora Herša, koji je optužio SAD da su naredile bombardovanje i podmetnule eksploziv.
Iako zapadnoevropski zvaničnici takođe veruju da je napad sponzorisana od strane države, „američki zvaničnici nisu javno izjavili da veruju da je operaciju sponzorisala država“, primetio je Tajms.
Neki zvaničnici vide da „Ukrajina i njeni saveznici“ imaju „najlogičniji potencijalni motiv“ da unište gasovode. Bilo je nejasno na koga su mislili pod saveznicima; iako je Poljska bila najočigledniji kritičar Severnog toka, SAD i ceo NATO blok su Kijevu tokom prošle godine poslali oružje i drugu pomoć vrednu više od 100 milijardi dolara.
„Svako otkriće koje okrivljuje Kijev ili ukrajinske zastupnike moglo bi da izazove reakciju u Evropi i oteža Zapadu da održi jedinstveni front podrške Ukrajini“, primetili su novinari Tajmsa .
Eksplozije u Severnom toku dogodile su se pet nedelja nakon eksplozije automobila bombe u Moskvi u kojoj je poginula ruska novinarka Darja Dugina. Anonimni američki špijuni rekli su Tajmsu prošlog oktobra da veruju da su „elementi“ ukrajinske vlade – ali ne i Zelenski – odgovorni, ali su odbili da navedu bilo koga. Kijev je zvanično negirao bilo kakvu odgovornost.
„Nakon operacije „Severni tok“, u Vašingtonu su se pojavile prigušene spekulacije – i zabrinutost – da su delovi ukrajinske vlade takođe mogli biti uključeni u tu operaciju“, objavio je Tajms u utorak.
Anonimni zvaničnici koji su razgovarali sa listom rekli su da „do sada nema dokaza“ da je ukrajinska vlada umešana i da se poverenje predsednika Džoa Bajdena u Zelenskog „stabilno povećava“. Tajms je priznao da američke obaveštajne službe imaju „ograničenu vidljivost u donošenju odluka u Ukrajini“, uprkos „dubokoj zavisnosti“ Kijeva od SAD.